7. Sociale medier er vigtigere end søgemaskinerne

Tilbage til hovedartikel

Når først bannerreklamerne er betalt, skal online-markedsføringsressourcerne så kastes på de flittigt brugte søgemaskiner eller i de sociale medier, hvor mange virksomheder fægter i blinde for at finde en brugbar forretningsmodel for at underbygge et respektabelt online-brand?

"Det ene udelukker ikke det andet, for selvfølgelig optager både søgemaskiner og sociale medier som Facebook og specialblogs på eksempelvis Euroinvestor mange mennesker. Derfor er de allesamen gode steder at markedsføre sig på," siger online-marketing-eksperten Mikkel deMib Svendsen.

Det kan dog gøre nas på online-værdigheden for en virksomhed, lad os kalde den Acme A/S, hvis der eksempelvis dukker en Facebook-gruppe op med titlen "Acme A/S er bare herrenederen".

Det skyldes, at Facebook har en relativ høj rangering i eksempelvis den populære søgemaskine Google, så en søgning på Acme A/S vil vise den uønskede Facebook-gruppe ret højt blandt alle de andre velpolerede søgeresultater.

For at få den negative omtale væk fra Google, kan virksomheden Acme A/S i stedet oprette sin egen Facebook-gruppe.

Og ved at linke heftigt til den nye positive/neutrale gruppe kan Acme A/S presse "Acme A/S er bare herrenederen"-gruppen meget længere ned i søgeresultaterne, fordi Google typisk kun linker til meget få undersider fra den samme hjemmeside for at skabe mangfoldighed i søgeresultaterne, fortæller Mikkel deMib Svendsen.

Tag tævene hjemme hos dig selv

Han mener dog, at en kritiseret virksomhed bør lytte aktivt til den kritik, som utilfredse brugere måtte have imod virksomheden på blogs og sociale medier som Facebook.

"Jeg har anbefalet virksomheder i over 10 år til at invitere kritikkerne ind på deres egne hjemmesider, selv om mange ikke er meget for at lytte til rådet," siger Mikkel deMib Svendsen.

Han forklarer, at en del virksomheder frygter, at et debatforum vil lokke alle brokkehovederne ud af internettets knasthuller.

"Men det er meget bedre, at de kommer ind på virksomhedernes egne sites, hvor selskaberne kan svare på og moderere kritikken, frem for at lade kritikken være på alle mulige andre hjemmesider uden at blive nuanceret," siger Mikkel deMib Svendsen.

Han mener samtidig, at virksomheden ikke skal gøre noget ud af at gemme sådan en brokkefunktion på hjemmesiden på søgemaskinerne.

"Det er meget bedre, at de finder virksomhedens debathjemmeside i stedet for, at de opretter deres egen brokke-hjemmeside. Det skyldes, at virksomheden på den måde meget bedre kan styre kritikken," lyder rådet fra Mikkel deMib Svendsen.

Tilbage til hovedartikel

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job