Arbejdstilsynet tilfreds med mobile arbejdspladser

Det er længe siden, at Arbejdstilsynet har været nødt til at reagere på virksomheder, der ikke overholder kravene i arbejdsmiljøloven om skærmarbejde.

Artikel top billede

Bærbare computere bliver mere og mere almindelige i danske virksomheder, hvor mange helt har droppet de stationære pc'er til fordel for de mobile. De bærbare fylder mindre, bruger mindre strøm, og medarbejderen kan tage computeren med hjem om aftenen.

Det er smart. Men de små computere kan også være sundhedsskadelige, hvis de ikke bliver brugt på den rette måde. Blandt andet kræver arbejdsmiljøloven, at den bærbare skal tilsluttes et eksternt tastatur og mus, hvis medarbejderen benytter den mere end to timer dagligt.

Fylder ikke meget

Hos Arbejdstilsynet (AT) fortæller tilsynschef Mette Thidemann, at forkert arbejde med bærbar computer ikke er noget, der fylder ret meget, når Arbejdstilsynet kommer på besøg i danske virksomheder.

"Vi ser ikke specifikt efter, om folk sidder med bærbare pc'er eller stationære pc'er. Vi ser overordnet på, hvordan arbejdspladsen er indrettet. Og det er meget lang tid siden, at vi har set noget, som gav os anledning til at reagere på det," siger hun.

Faktisk mener hun, at virksomhederne igennem årene er blevet bedre til at sørge for, at forholdene omkring skærmarbejde er i orden.

"Vores opfattelse er, at virksomhederne er blevet bedre og generelt har større fokus på, at medarbejderne sidder ordentligt," siger hun.

Ved ikke alt

Mette Thidemann fortæller, at Arbejdstilsynet i enkelte tilfælde kan give en mundtlig vejledning på stedet, hvis den tilsynsførende ser en medarbejder, der sidder forkert. Det sker dog kun sjældent.

"Virksomhederne er generelt ret gode til at stille de nødvendige redskaber til rådighed, og de steder vi fører tilsyn, lader det også til, at medarbejderne er gode til at bruge dem," siger hun.

Hun erkender dog, at Arbejdstilsynet jo ikke ved alt.

"Selv om virksomhederne stiller redskaberne til rådighed, ved vi jo ikke, om medarbejderne bruger dem, når de er uden for arbejdspladsen. Desuden er det jo ikke alle arbejdspladser, vi når at besøge," siger hun.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect