Arbejdstilsynet tilfreds med mobile arbejdspladser

Det er længe siden, at Arbejdstilsynet har været nødt til at reagere på virksomheder, der ikke overholder kravene i arbejdsmiljøloven om skærmarbejde.

Artikel top billede

Bærbare computere bliver mere og mere almindelige i danske virksomheder, hvor mange helt har droppet de stationære pc'er til fordel for de mobile. De bærbare fylder mindre, bruger mindre strøm, og medarbejderen kan tage computeren med hjem om aftenen.

Det er smart. Men de små computere kan også være sundhedsskadelige, hvis de ikke bliver brugt på den rette måde. Blandt andet kræver arbejdsmiljøloven, at den bærbare skal tilsluttes et eksternt tastatur og mus, hvis medarbejderen benytter den mere end to timer dagligt.

Fylder ikke meget

Hos Arbejdstilsynet (AT) fortæller tilsynschef Mette Thidemann, at forkert arbejde med bærbar computer ikke er noget, der fylder ret meget, når Arbejdstilsynet kommer på besøg i danske virksomheder.

"Vi ser ikke specifikt efter, om folk sidder med bærbare pc'er eller stationære pc'er. Vi ser overordnet på, hvordan arbejdspladsen er indrettet. Og det er meget lang tid siden, at vi har set noget, som gav os anledning til at reagere på det," siger hun.

Faktisk mener hun, at virksomhederne igennem årene er blevet bedre til at sørge for, at forholdene omkring skærmarbejde er i orden.

"Vores opfattelse er, at virksomhederne er blevet bedre og generelt har større fokus på, at medarbejderne sidder ordentligt," siger hun.

Ved ikke alt

Mette Thidemann fortæller, at Arbejdstilsynet i enkelte tilfælde kan give en mundtlig vejledning på stedet, hvis den tilsynsførende ser en medarbejder, der sidder forkert. Det sker dog kun sjældent.

"Virksomhederne er generelt ret gode til at stille de nødvendige redskaber til rådighed, og de steder vi fører tilsyn, lader det også til, at medarbejderne er gode til at bruge dem," siger hun.

Hun erkender dog, at Arbejdstilsynet jo ikke ved alt.

"Selv om virksomhederne stiller redskaberne til rådighed, ved vi jo ikke, om medarbejderne bruger dem, når de er uden for arbejdspladsen. Desuden er det jo ikke alle arbejdspladser, vi når at besøge," siger hun.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S