Artikel top billede

Millioner af patient-data forsvundet med bærbar pc

En bærbar computer med oplysninger om millioner af patienter og deres helbred er blevet stjålet.

Læs også:
Danskere kan tie om datatab - er det OK?

Otte millioner britiske patienter må fremover leve med tanken om, at oplysninger om dem og deres helbred kan være havnet i de forkerte hænder.

Avisen The Sun beretter, at en computer fra et hospital i London blev stjålet for tre uger siden - og at der kan være tale om den hidtil største data-skandale i England.

Den bærbare computer indeholder ikke-krypteret data om 8,63 millioner patienter samt om 18 millioner hospitalsbesøg. Det drejer sig blandt andet om oplysninger om HIV-smittede, psykisk syge og aborter.

I følge The Sun er der ikke tale om patienternes navne, men derimod om oplysninger om postnumre, alder, køn og etnisk oprindelse med videre.

Pc'en forsvandt sammen med 19 andre computere fra et rum på et hospital i London. Indtil videre er 12 af dem fundet igen - men altså ikke den computer, der indeholder alle de personfølsomme data.

England har prøvet det mange gange før

Ifølge teknologi-mediet It Pro er det bekræftet, at computeren og alle patientoplysningerne er forsvundet:

"Enhver påstand om, at personfølsomme informationer er blevet kompromitterede er bekymrende, og vi vil nu forsøge at afklare de fulde fakta om dette påståede data-brud," udtaler en talsperson.

Det er langt fra første gang, at England har været ramt af store data-tab.

I 2008 mistede Colchester Hospital 21.000 patient-oplysninger, da en bærbar blev stjålet fra en af hospitalets sikkerhedschefer.

Det skete kort tid efter, at en kurer havde mistet personlige sundhedsjournaler på flere end 38.000 patienter i form af et back-up-bånd, som han var ved at transportere til et softwarefirma.

De engelske skattemyndigheder har også prøvet at miste personfølsomme oplysninger på ikke færre end 25 millioner borgere.

Læs også:
Danskere kan tie om datatab - er det OK?




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere