Her er de kommende års vinder-teknologier

Det vrimler med teknologier, der har potentiale til at revolutionere din virksomhed. En del af dem er endnu det rene hype - andre står over for et gennembrud, viser Gartners nye Hype Cycle.

Artikel top billede

Læs også:
Her er de mest hypede cloud-teknologier

Som it-chef er en af de vigtigste kundskaber at vide, præcis hvornår man får mest ud af at satse på nye teknologier.
 
Springer man på vognen, mens teknologierne er for umodne, risikerer projektet at fejle. Venter man for længe, risikerer man at blive overhalet af konkurrenterne.

Det er denne svære balancegang, som Gartners Hype Cycle er et udtryk for.

I den netop offentliggjorte 2011-udgave har en række af Gartners analytikere vurderet nutidens mest omtalte teknologier.

Blandt de i alt 1.900 teknologier, der indgår i vurderingen, er private cloud computing, NFC (Near Field Communication) og augmented reality nu placeret helt øverst på Hype Cyclen.


Gartners Hype Cycle 2011. (Klik for større grafik)

Det betyder imidlertid ikke, at man dermed som it-chef skal glemme alt om de teknologier, for der kan sagtens være gode argumenter for at indlede de første projekter allerede nu.

Selvom det kan være risikabelt at investere i en teknologi, der endnu er meget umoden og præget af hype, kan erfaringerne nemlig være værdifulde på længere sigt.

Ser man på de teknologier, der er placeret længst til højre, hvor det reelle potentiale er ved at blive indfriet, er det interessant, at talegenkendelse og lokationsbaserede applikationer nu blot er få år fra en egentlig mainstream-udbredelse.

En anden interessant situation er, at tablet-pc'erne stadig er præget af megen hype - og dermed kan skuffe teknologisk og markedsmæssigt i de kommende år - mens dedikerede e-bogslæsere nu er på vej til at realisere det reelle potentiale, denne type teknologi har.

Læs også:
Her er de mest hypede cloud-teknologier

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job