Her er studehandlerne i Googles Motorola-køb

Købssummerne fløj frem og tilbage mellem Google og Motorola for en måned siden, da Google skulle købe sig en mobilforretning. Læs her, hvad de to parter forhandlede om.

Artikel top billede

Læs også:
Eric Schmidt: Sådan vil Google udnytte Motorola

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Da Google for en lille måneds tid siden købte Motorolas mobilproduktion for omkring 65 milliarder kroner, lå der naturligvis flere forhandlingsrunder bag det endelige bud.

Avisen The Wall Street Journal kan afsløre, ud fra en rapportering til det amerikanske finanstilsyn (SEC), at Google åbenbart var så forhippet på at få Motorola op under neglene, at søgegiganten på én dag hævede sit bud markant.

Også selv om Motorola ikke umiddelbart havde købs-tilbud fra andre selskaber.

Google lagde således midt i august godt 16 milliarder kroner mere på bordet, så købstilbuddet i alt røg op på godt 65 milliarder kroner for at få del i Motorolas teknologier og mange patenter.

The Wall Street Journal har forsøgt at få påstanden bekræftet hos Google, der ikke har ønsket at kommentere historien.

Hævede aktieprisen

Google skulle efter sigende have set sig alvor sulten på Motorola i juni, da de første seriøse samtaler omkring købet fandt sted.

Et centralt tema i forhandlingerne var Motorolas patentportefølje og ikke mindst mobilfabrikantens bekymringer omkring fremtidige sagsanlæg for brud på intellektuelle rettigheder.

Den 1. august stod Google så klar med et bud på 30 dollar per aktie, mens Motorola vendte tilbage fire dage senere med et krav på 43,50 dollar i stedet.

Den 9. august var Google så klar med 37 dollar per aktie, mens Motorola forlangte 40,50 dollar. Det fik Google til samme dag at byde 40 dollar per aktie, hvilket seks dage senere blev købsprisen for Motorola.

Ifølge rapporten til det amerikanske finanstilsyn forhandlede mobilproducenten udelukkende med Google, da Motorola ikke forventede, at en offentlig auktion ville give en højere købspris.

Samtidig bliver det oplyst i rapporten til finanstilsynet, at et fejlslagent forsøg på at sælge Motorolas mobilforretning ville være "højst skadeligt" for selskabet.

Læs også:
Eric Schmidt: Sådan vil Google udnytte Motorola

Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job