Eric Schmidt: Sådan vil Google udnytte Motorola

Googles Eric Schmidt afslører, at Googles køb af Motorola handler om langt mere end patenter.

Artikel top billede

Læs også:

Google køber Motorola for gigant-beløb

Derfor køber Google Motorola

Google købte i august den amerikanske mobilproducent Motorola Mobility for 65 milliarder kroner.

Dengang mente flere iagtagere, at Google først og fremmest hev pengepungen frem for at at få fat i de patenter, som Motorola Mobility ejer.

Nu sætter Googles Eric Schmidt dog også selv ord på de overvejelser, der ligger bag købet:

"Vi gjorde det af flere grunde end end blot patenter. Vi mener rent faktisk, at Motorola-teamet har nogle fantastiske produkter på vej," sagde Eric Schmidt ifølge Businessinsider, da han holdt en tale til en stor konference i USA.

"Vi er begejstrede for at have produkt-porteføljen, at bruge Motorola-brandet, produkt-arkitekturen, ingeniørerne. De her fyre opfandt RAZR. Vi kender dem godt, fordi de er Google Apps-brugere."

Vil smelte hardware og software sammen

Samtidig afslørerede Eric Schmidt, at Google håber både at kunne opnå en bedre integration mellem hardware og software - en af de fordele, Apple endnu har over Google.

 "Vi vil gerne have mindst et område, hvor vi kan integrere hardware og software," lød det i talen ifølge Businessinsider. 

Mens Motorola og Google naturligt nok sætter pris på opkøbet, så har der været lidt mere usikkerhed at spore blandt de andre hardware-producenter, der anvender Googles Android platform, heriblandt Samsung, LG, HTC og Sony Ericsson.

"De må være meget bekymrede for, om markedet nu bevæger sig over mod, at vi har Apples lukkede system, Googles kontrol med software og hardware samt samarbejdet mellem Microsoft og Nokia," sagde aktieanalytiker Mortens Imsgard fra Sydbank for nylig til Computerworld.

Motorola Mobility er den ene halvdel af det oprindelige Motorola-selskab, der tidligere i år blev splittet i to - Motorola Solutions og Motorola Mobility.

Læs også:

Google køber Motorola for gigant-beløb

Derfor køber Google Motorola

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S