Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Google betaler 65 milliarder kroner for Motorola Mobility. Læs her, hvorfor Google så gerne vil have fat i en mobilproducent.

Artikel top billede

Foto: Jan Friml. (Foto: Jan Friml)

Det er en gigantisk handel, som Google netop har gennemført.
 
Google købte mandag den amerikanske mobilproducent Motorola Mobility for 65 milliarder kroner.
 
Dermed overtager softwareselskabet bag smartphone-platformen Android også en hardware-producent, som især står stærkt i USA.
 
Aktieanalytiker Mortens Imsgard fra Sydbank tror først og fremmest, at Google har ønsket at få fat i de patenter, som Motorola Mobility ejer.
 
"Patentkrigen i mobilbranchen er jo blevet optrappet gevaldigt igennem det seneste stykke tid, og en af Googles svagheder er, at selskabet er kommet lidt sent ind i markedet, så det mangler nogle grundlæggende patenter," siger han.

"Derfor kan selskabet hele tiden risikere, at nogle af de etablerede producenter forsøger at stikke en kæp i hjulet på Googles satsninger, så det kan på den måde give god mening," siger Morten Imsgard om købet.
 
Det seneste eksempel på patentkrigen er den verserende strid mellem Apple og Samsung, hvor førstnævnte kæmper for at forhindre lanceringen af en tablet-pc fra Samsung.
 
Kontrol over hardware
En anden årsag kan ifølge analytikeren være, at Google er nået frem til, at fragmenteringen i Android-markedet er blevet for omfattende.

En Android-app virker måske på en telefon, men ikke på en anden.
 
"Det kan være, at Google har vurderet, at selskabet skal have en delvis kopi af Apples setup for at kunne konkurrere med Apple, hvor selskabet har kontrol over både hardware- og software-delen," fortæller han.
 
Morten Imsgard mener dog, at hvis dette er Googles bevæggrund, så er det en meget risikabel vej at gå.

Tidligere på året indgik Microsoft en alliance med Nokia, og efter den aftale har producenterne Samsung, LG og HTC ikke sendt topmodeller med Microsofts Windows Phone 7 i markedet.
 
"Dengang (da Nokia underskrev aftalen med Microsoft, red.) var der bekymringer hos producenterne om, at Nokia blev forfordelt, og det her er egentlig endnu værre, hvis Google nu skal være hardware-producent også," forklarer Morten Imsgard.
 
Selskaber som Samsung, LG, HTC og Sony Ericsson, der helt eller næsten har satset fuldt ud på Android, kan stå som tabere.
 
"De må være meget bekymrede for, om markedet nu bevæger sig over mod, at vi har Apples lukkede system, Googles kontrol med software og hardware samt samarbejdet mellem Microsoft og Nokia," siger aktieanalytikeren.
 
Google har endnu ikke meldt klart ud, hvad opkøbet af Motorola Mobility skal kaste af sig.

Læs også:

Google køber Motorola for gigant-beløb.

Efter Motorola: Her er Googles største opkøb

Annonce

Event: Årets CISO 2027

Sikkerhed | København

Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S