ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
Her er brevet: Fortrolig udveksling af KMD-priser
Der var lagt op til større forhandlinger med KMD i forbindelse med, at 80 procent af it-virksomhedendens monopol-systemer skal overgå til Udbetaling Danmark, der fra senere i år skal stå for udbetaling af 180 milliarder kroner.
Faktisk nåede KL's formand, Jan Trøjborg, og Kombits direktør, Hans Berthelsen, at sende brev ud til landets kommuner i april 2011, hvor dagsordenen direkte var mandat til at forhandle på vegne af kommunerne med KMD.
Af KL-formandens brev fremgår det, at hele 80 procent af KMD's monopol-systemer skal flyttes over i regi af de nye supercentre hos Udbetaling Danmark.
Desuden skriver han at KL vil "...anbefale alle kommuner at lade KOMBIT forestå den samlede forhandling med KMD på de berørte områder".
Kombit: Forhandlinger droppet
Tidligere har Kombit vurderet, at når KMD's monopol-systemer engang kommer i udbud, så vil værdien være 1,3 milliarder kroner.
Men på trods af også brevet fra Kombits direktør i april 2011, hvori han beder kommunerne underskrive en fortrolighedserklæring, så de kan udveksle KMD-data, kontrakter, med videre, med henblik på "kommunen overlader forhandlinger med KMD vedrørende håndtering af de kritiske løsninger i tilknytning til Udbetaling Danmark til Kombit", så endte det aldrig med reelle forhandlinger.
For ifølge Kombit droppede man forhandlingerne.
"Man fandt ud af, at det ville blive alt for kompliceret, da hver enkelt kommune juridisk set har en kontrakt med KMD," forklarer Kombits talsmand, Mikkel Tang Hedegaard, til Computerworld.
Læs også:
Brev fra KL: Derfor vil vi forhandle om KMD-systemer.
Kombit-plan: Disse KMD-priser skulle sammenlignes.
Fortsættes ...



