Det offentlige vender det blinde øje til it-sikkerheden

Offentlige virksomhederne får ikke de nødvendige ressourcer til it-sikkerhed, og bliver derfor ofte nødt til at ignorere sikkerhedsproblemerne il, lyder kritikken.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan fik Skat løst weekendens omfattende it-nedbrud

Banal it-fejl står i vejen for danske omregistreringer af køretøjer

NemID med java script: Er det bedre end Java?

"Problemer med it-sikkerheden i det offentlige er efterhånden noget, man oplever hver eneste uge"

Sådan lyder kritikken fra Jan Johannsen, der er teknisk chef for sikkerhedsfirmaet Check Point.

"Ofte skyldes det dog ikke manglende vilje, men derimod manglende efterlevelse af sikkerhedspolitikken eller en mangelfuld sikkerhedspolitik, utilsigtede handlinger fra medarbejdere samt manglende mulighed for kontrol fra it-afdelingen af de utilsigtede hændelser," fortæller han.

Han peger på, at reglerne er klare, men at praksis ikke følger med.

"Sikkerheden bør forbedres, både hvad angår kritiske eller alvorlige angrebsforsøg, lækage, botnet-aktivitet samt problematiske eller skadelige apps."

Det blinde øje

Udfordringen er naturligvis den stigende digitalisering af processer og services, der betyder, at afhængigheden af velfungerende it-systemer er øget markant.

Ifølge Jan Johannsen er It-systemerne meget pålidelige og driftsstabile på trods af en særdeles høj grad af specialisering og integration.

"Desværre har den øgede kompleksitet dog også gjort det nemmere for cyber-kriminelle at finde sårbarheder og huller i systemerne, der kan udnyttes til at ødelægge eller stjæle data og information."

"Samtidig er ressourcerne i det offentlige ikke tilrettet således, at der er mulighed for at sikre systemerne bedst muligt. Derfor tvinges sikkerhedsfolkene ofte til, at vende det blinde øje til, hvilket er en rigtig dårlig strategi, når det handler om it-sikkerhed," siger han.

Snak dig sikker

Men løsningen handler dog ikke altid om, at man skal have den store pengepung frem.

"Ofte kræver det ikke nødvendigvis dyre, tekniske løsninger, men derimod en fornuftig kombination af virksomhedens it-sikkerhedspolitik, medarbejdernes forståelse af sikkerhedspolitikken og dens vigtighed," vurderer han.

Han peger blandt andet på, at brugerne skal uddannes bedre for at undgå uønsket kode på maskinerne.

Den største trussel findes nemlig blandt de ansatte i virksomheden, som fra deres pc-arbejdsplads har adgang til internettet.

På trods af en måske velkendt sikkerhedspolitik og antivirus-klienter på medarbejdernes pc, aktiveres der desværre ofte uden medarbejdernes vidende store mængder af ondsindet kode, når de bevæger sig rundt i cyberspace.

"Efter mange års brug af internettet har vi fået kulturen i mod os. Folk er forvendte med, at alle data er tilgængelige, men sådan er det ikke i en virksomhed. Tværtimod," siger Jan Johannsen. 

Brugerstyring er din ven

Derfor efterlyser han en stribe sikkerhedslag, der kan hjælpe en ny kultur frem.

"I et it-system skal der være helt klare retningslinjer for hvem, der har adgang til hvad. Der skal opbygges rutiner, og så skal teknologien hjælpe folk på vej. Det kan være gennem brugerstyring i AD (active directory, red.), ved at sørge for, at data ikke kan forlade matriklen eller af, hvad man skal og ikke skal."

"Det gælder ikke kun i netværket, men i endnu højere grad også når medarbejderne bliver mobile," siger Jan Johannsen.

Læs også:
Sådan fik Skat løst weekendens omfattende it-nedbrud

Banal it-fejl står i vejen for danske omregistreringer af køretøjer

NemID med java script: Er det bedre end Java?

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Business Analyst - Boligbeskatning

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub