NemID med Javascript: Er det bedre end Java?

Efterspørgslen efter NemID på mobile platforme har medført, at Digitaliseringsstyrelsen nu arbejder på at få skiftet Java ud med Javascript. Men er det overhovedet en god idé?

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Læs også: 
Derfor er Java (måske) færdig historie for NemID

Oracle kryber til korset - lover bedre Java-håndtering

Digitaliseringsstyrelsen offentliggjorde forleden, at det kan give god mening at skifte fra Java-platformen til Javascript i danskernes NemID-løsning.

Særligt på grund af platformsuafhængigheden til mobile enheder som smartphones og tablets undersøges det nu, hvorvidt Javascript kan danne baggrund for login-løsningen.

Et eventuelt skifte vil da også give god mening på nogle områder.

"Jeg kan sagtens se nogle praktiske årsager til, at et skifte til Javascript vil være positivt. Særligt mobilplatforme har jo et stort problem med Java, og det vil være mindre ved Javascript," siger Ivan Bjerre Damgård, der er professor i it-sikkerhed ved Aarhus Universitet.

Ikke mere sikkert

Han peger dog på, at der ikke er de samme entydige argumenter, når det kommer til sikkerhed. 

"Man kan ikke sige at sikkerhedsproblemerne forsvinder ved at skifte til Javascript," pointerer Ivan Bjerre Damgård og fortsætter:

"Der vil altid være sikkerhedsmæssige issues, hvad enten det er det ene eller det andet."

I dette tilfælde mener professoren, at det helt konkret bliver et spørgsmål om, hvilke leverandører man helst ser varetage et af danskernes vigtigste indgange til det digitale samfund.

Oracle eller browserproducenterne

"Man kan i princippet koge det ned til, hvem man stoler mest på kan håndtere sikkerhedsopdateringer - Oracle eller browserpoducenterne?" siger han.

Som det er nu, er det nemlig Oracle, der står for at lukke huller i sikkerheden omkring Java.

Et skifte til Javascript vil imidlertid betyde, at det bliver browserproducenter som Microsoft, Google og Morzilla, der overtager sikkerhedshåndtering.

Forskellen på Java og Javscript

"Javascript køres jo i browseren, det er ikke et stykke eksternt software som Java. I forhold til sikkerheden bliver det derfor et spørgsmål om, hvor effektivt man forventer, at browserproducenterne kontra Oracle er til at rette op på fejl," siger Ivan Bjerre Damgård og tilføjer:

"Helt nøgternt kan man jo sige, at vi i dag har et firma, som står for det - med Javascript får vi eventuelt en hel række. Til gengæld kan man frygte, at Oracle ikke vil prioritere Java specielt højt på længere sigt."

Han medgiver, at et skifte til Javascript selvfølgelig giver god mening i forhold til platformsuafhængighed, men holder fast i, at sikkerhedsproblematikken ikke forsvinder ved at skifte Java ud med Javascript.

En tredje metode

Hvis NemID skal sikres endnu mere, så bør man ifølge professoren gå en helt tredje vej.

"Der ingen tvivl om, at der er brug for et eller andet, der er eksternt i forhold til den pc, du sidder ved. Problemet med koderne på plastikkortet er, at de ikke har noget at gøre med den transaktion, du er i gang med at udføre," siger han og uddyber:

"Det handler om at erstatte plastikkortet med noget aktivt, som faktisk deltager i processen. Det kunne eksempelvis være en app på mobiltelefonen, der taler sammen med den transaktion, du er i gang med. Så får brugeren mulighed for at checke på to forskellige devices, at det er den rigtige transaktion, der er gang i."

Læs også:

Derfor er Java (måske) færdig historie for NemID

Oracle kryber til korset - lover bedre Java-håndtering

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job