Banal it-fejl står i vejen for danske omregistreringer af køretøjer

En helt banal fejl står i vejen for danskernes omregistrering af køretøjer på nettet. Se her, hvad der er gået galt.

Artikel top billede

"Der er opstået en fejl."

Sådan lyder beskeden fredag morgen til danske borgere og virksomheder, som vil omregistrere deres køretøj på Skats hjemmeside.

I stedet for at havne på Skats digitale motorkontor får brugerne nemlig en skærm frem, som fortæller, at der er opstået en fejl.

Det irriterer sikkerhedsekspert fra CSIS Peter Kruse, der her til morgen har tweetet og opdateret sin Facebook-side med et screendump af fejlen.

Han fortæller til Computerworld, at fejlen i al fald har stået på siden 08:15 fredag morgen, hvor han første gang prøvede at logge på for at omregistrere en bil.

Siden har han prøvet med tre forskellige browsere og flere operativsystemer,  fordi han helst skal have ændret ejerforholdene på bilen i dag.

"Det ufejlbarlige digitale Danmark! Og så netop når man har brug for det," skriver han på Facebook.

Opstår hos Nem-login

For brugeren ser det ud som om fejlen tilsyneladende opstår hos Nem-login, der er det offentlige log-in fælleskab, som driftes af NNIT for Digitaliseringsstyrelsen.

Det er her brugerne af Skat, kommunale hjemmesider og andre digitale tjenester, som benytter NemID, henviser til, og som bedst kan forklares som den dør, der giver adgang til de offentlige tjenester.

Men hos Digitalisringsstyrelsen fortæller Kenneth Mose Kruuse, der er systemansvarlig for Nem-login, at it-systemerne virker fint.

Imidlertid har Skat har lavet en henvisningsfejl til Nem-login på deres hjemmeside.

"Det er ikke en Nem-login fejl, det her. Jeg har været i dialog med Skat, som er opmærksom på, at der er en en fejl i den måde, som Skat kalder Nem-login," fortæller Kenneth Mose Kruuse.

Han fortæller, at Digitaliseringsstyrelsen torsdag efter en borgerhenvendelse gjorde Skat opmærksom på problemet med, at man på en forkert måde kalder Nem-login.

Han henviser til, at borgere og virksomheder ved at benytte "log-på" logoet i øverste højre hjørne af Skats hjemmeside kan komme frem til tjenesten uden problemer.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar til problemet fra Skat, som 31. januar nedlagde 23 af myndighedens 27 nummerpladeekspeditioner.

Forelagt den oplyste workaround for at komme til motorkontoret, er Peter Kruses spontane kommentar:

"Nå... Så skal man den vej igennem. Lige to sekunder...Aha... Okay, ja så kan jeg godt komme ind," siger Peter Kruse.

Opdateret klokken 12.35:

Skats pressefunktion bekræfter, at myndigheden har været ramt af den beskevne fejl, som myndigheden beklager. "Fejlen er fundet og rettet. Der var tale om en simpel linkfejl på en underside."

Skats pressefunktion oplyser desuden, at myndigheden er ved at gennemgå skat.dk for lignende fejl.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos