Ny milliardbøde til Microsoft: Skal betale 4,2 mia til EU

EU har udstedt en ny kæmpebøde til Microsoft, der skal betale gigantiske 4,3 milliarder kroner til EU. Se her, hvorfor selskabet nu rammes af en ny bøde i milliardklassen.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

EU har netop udstedt en ny bøde til Microsoft på knap 4,2 milliarder kroner.

Det sker, fordi Microsoft ikke har levet op til en tidligere aftale om, at selskabet skulle tilbyde brugere af Windows valget mellem flere forskellige browsere.

Tidligere har Microsofts egen browser, Internet Explorer, været koblet sammen med styresystemet Windows.

Bryder frivillig aftale

EU-Kommissionen meddeler ifølge Wall Street Journal, at Microsoft er det første selskab, der har brudt en frivillig aftale med konkurrence-regulerende myndigheder.

Det har betydet, at omkring 15 millioner forbrugere ikke som aftalt er blevet tilbudt at anvende en af Internet Explorers alternativer - som Chrome, Firefox og Opera - når de sætter en ny Windows-computer op.

Du kan se, hvordan modellen skulle have set ud her.

Joaquin Almunia fra EU peger på, at EU-Kommissionen lægger stor vægt på de frivillige aftaler i forbindelse med konkurrence-sager.

De gør det nemlig muligt hurtigt at få lukket sagerne, som ellers kan køre i mange år i retssystemet.

"Men det kræver streng fokus på, at aftalerne overholdes. Det er alvorligt, hvis aftalerne bliver brudt, og det må sanktionerne afspejle," siger han.

Det ventes ikke, at Microsoft vil anke milliard-bøden. Selskabet har nemlig tidligere erkendt, at det ikke har overholdt aftalen på grund af en 'teknisk fejl.'

Microsoft har tidligere erkendt at boksen med forskellige browser-valgmuligheder ikke er blevet vist til brugerne i perioden fra februar 2011 til juli 2012.

Læs også:

Her er Windows-brugernes frie browser-valg

Microsoft: Sådan gør vi med EU's browser-krav

Mega-bøde truer igen Microsoft

Anklage: Microsoft holder rivaler ude af markedet

Anklage: Så meget har Microsoft skadet Mozilla

Frit browser-valg gælder ikke for din tablet-pc

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job