Fejlen fundet: Derfor kan du ikke få udbetalt din løn

En fejl hos et stort it-selskab er skyld i, at minimum 125.000 danskere må vente med at få deres løn og overførselsindkomster udbetalt i morgen.

Artikel top billede

Mens flere tusinde danskere her til morgen har spejdet langt og længe efter deres løn eller udbetaling af overførselsindkomst, er der fundet to årsager til de manglende udbetalinger.

Første forklaring er, at Nordea har været ramt af en fejl i et bogføringsprogram, som har forsinket lønudbetalingen til omkring 20.000 til 30.000 kunder. Det kan du læse mere om her.

Anden grund er, at der her til morgen er opstået en kommunikationsbrist fra it-gigantens NemKonto-system til Nordea.

Den anden fejl har ramt alle de kommuner, som er kunder hos Nordea, hvilket blandt flere kommuner inkluderer landets største, København og Aarhus.

Det betyder i skrivende stund, at minimum 125.000 danskere på overførselsindkomst først kan forvente at få deres penge udbetalt i morgen.

"Vi har haft et problem med en kommunikationslinje fra NemKonto til Nordea, og der har været en fejl med et krypteringsnøglecertifikat," fortæller KMD's pressechef, Christoffer Hellmann, til Computerworld.

Kan have ramt alle banker

Christoffer Hellmann forklarer, at KMD er i gang med at undersøge, hvordan fejlen kunne opstå.

"Vi kigger naturligvis også efter, hvilke ydelser der er ramt, og det kan faktisk også være lønudbetalinger, der er ramt af fejlen," siger han.

KMD's pressechef fremhæver, at fejlen mellem KMD og Nordea kan have ramt kunder i mange andre banker, da de måske bor i en kommune, der bruger Nordea som finansinstitut, selvom de som borgere eksempelvis har Danske Bank som deres egen, private bank.

"Når kommunen bruger Nordea og borgeren eksempelvis bruger Danske Bank, så kan det altså også ramme kunder i Danske Bank. På den måde kan kunder i alle banker i princippet være berørte," lyder logikken fra Christoffer Hellmann.

Fra KMD's side understreges det, at teknikere har lappet problemet, og at de 125.000 danskere uden løn eller overførselsindkomst vil få pengene udbetalt i morgen.

Anden måned i træk

I slutningen af sidste måned var der også knas med lønudbetalingerne i flere danske banker.

Dengang skyldtes fejlen problemer med clearing-filer hos Danske Bank, som ikke var sen til at påtage sig skylden.

Forklaringen i slutningen af marts lød på, at der havde været forsinkelser i de clearing-filer, som bankerne sender til hinanden, og derfor fik mange danskere først lønnen udbetalt senere end normalt.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS