Danmark ramt af løn-kaos efter mystisk it-fejl

Mange danskere kan ikke få deres løn eller overførselsindkomst udbetalt tirsdag. Massevis af banker ramt af fejl samtidigt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hvis du er kunde hos Nordea, er det ikke sikkert, at du har fået din månedslån udbetalt tirsdag morgen.

Det skyldes, at Nordea har haft problemer med et bogføringsprogram, som har forsinket udbetalingen af lønnen til bankens kunder.

"Vi regner med, at omkring 20.000 til 30.000 danskere har været ramt af systemfejlen, som er håndteret nu, så pengene er på vej," forklarer Nordeas pressekonsulent Kristian Lund Pedersen til Computerworld.

Mystisk anden fejl

Oveni fejlen med bogføringsprogrammet har Nordea også København og Aarhus som kunder, og i landets største kommuner er der også blevet konstateret fejl i udbetalingen af borgernes overførselsindkomster.

Alene Københavns Kommune - med godt en halv million indbyggere - har tirsdag formiddag ifølge Ekstra Bladet modtaget mere end 100 mail-henvendelser fra borgerne, som efterlyser deres udbetalinger. 

Kristian Lund Pedersen fortæller til Computerworld, at dette tilsyneladende drejer sig om en anden problemstilling, som Nordea er ved at undersøge.

Flere andre banker har nemlig også problemer med deres lønudbetalinger.

Det tæller blandt andet landets største bank, Danske Bank, som bliver bombarderet med henvendelser om manglende lønudbetalinger på sin Facebook-side.

Også landets ottendestørste bank, Arbejdernes Landsbank, har ifølge Ekstra Bladet problemer med lønudbetalingen.

I sidste måned var Danmark ligeledes ramt af udbetalings-bøvl, og det kan du læse mere om her

Kan være en sektor-fejl

Grundet det omfattende løn-kaos, så regner Kristian Lund Pedersen fra Nordea med, at der er tale om et decideret sektor-problem for flere af landets banker.

Han understreger samtidigt, at dette sektor-problem indtil videre intet har med morgenens bogføringsprogram-flimmer at gøre.

"Umiddelbart ser det ikke ud til, at problemet ligger hos os, men vi arbejder naturligvis på at finde ud af, hvad der er galt," lyder det fra Nordeas pressekonsulent Kristian Lund Pedersen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Danske Bank eller Arbejdernes Landsbank.

OPDATERET - FEJLEN ER FUNDET. LÆS OM DET HER: Fejlen fundet: Derfor kan du ikke få udbetalt din løn.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job