Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Kunder brokker sig over nedbrud hos Telenor

Vrede kunder hos Telenor klager over nedetid. "I har sat min tålmodighed på en meget hård prøve," lyder det blandt andet.

På Telenors Facebook-side har sure kunder de seneste par dage brokket sig gevaldigt over nedetid på deres mail.

Computerworld har været i kontakt med en kunde, der sad i udlandet og var dybt af afhængig af sin mail.

Frustrationen var derfor stor.

På Telenors hjemmeside kan man læse, at der da også har været problemer med Telenor-mailen.

"Uregelmæssig drift: Telenor-mail," hedder det i en meddelese fra den 7/5 klokken 21:07, hvor det meddeles, at fejlen er rettet.

Kunderne kunne simpelthen ikke modtage eller sende mail.
Men allerede dagen efter, den 8/5 er den gal igen.  

Nu oplever kunder problemer med at kunne logge ind.

Telenor skriver, at kunder, der fortsat oplever problemer, skal kontakte support.

"Fejlretning i gang," står der skrevet med rødt, ligesom det meddeles, at man vil vende tilbage med status senest den 10/5 klokken 12.00.

Frustrerede kunder og danmarkshistorie

På Telenors Facebook-side kan man læse denne kommentar:

Kære Telenor

Min tålmodighed har I sat på en meget hård prøve i de seneste dage.

Til trods for I på jeres driftstatus skriver, at problemet med webmail er løst, er det sandelig ikke tilfælder for mig.
Uanset hvad jeg gør, får jeg en meddelese, at brugernavn eller password er forkert. Når jeg så forsøger via web-administration at undersøge mine brugerdata, får jeg en meget kryptisk meddelse. se nedenfor:

Der opstod en teknisk fejl i forbindelse med læsning af dine data fra mail serveren.System.Web.Services.Protocols.SoapHeaderException: 100 at System.Web.Services.Protocols.SoapHttpClientProtocol.ReadResponse(SoapClientMessage message, WebResponse response, Stream responseStream, Boolean asyncCall) at System.Web.Services.Protocols.SoapHttpClientProtocol.Invoke(String methodName, Object[] parameters) at WebMailAPI2.WebMailInterfaceService.authenticateUser(LoginDTO login) at Sonofon.Security.AuthenticateUser(String loginName, String loginPassword) at loginPage.btnLogin_Click(Object sender, EventArgs e)

Så summasumarum - er jeg afskåret fra adgang til mine mails - og det er ret ufedt, når jeg venter på svar fra flere mennesker.

Hvad gør I for at hjælpe mig ???

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Telenor.

Telenor har i øvrigt i ugens løb været igennem Danmarkshistoriens største sammenlægning af 3G-net.

Det kan du læse meget mere om her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere