Så lykkedes det: Dansk 3G-sammenlægning en realitet

Aalborgensere kunne i morges vågne op til en forbedret 3G-dækning, der normalt tager tre til fem år at opnå.

Artikel top billede

Efter at have udskudt aktionen en enkelt nat på grund af tekniske problemer, lykkedes det i nat at lægge Telia og Telenors 3G-netværk sammen i Aalborg.

Det er første gang i Danmarkshistorien at to 3G-netværk er blevet slået sammen.

"Det er en stor dag, både for Aalborg og for os i Telenor. Med nattens sammenlægning af to netværk skaber vi den bedste mobildækning i Danmark i hjertet af den by, hvor Sonofon, som senere blev til Telenor, startede for over 20 år siden. Det er selvfølgelig en helt særlig glæde for os, at premieren sker netop her," udtaler Telenors netværksdirektør Richard Stigaard i en pressemeddelelse.

Telenor vil dog ikke afvise udfald de kommende dage.

"Vi laver i realiteten et helt nyt netværk i Aalborg centrum på basis af de master, som Telenor og Telia hver især havde i forvejen. Nu skal vi i gang med at efterjustere antennerne på de mobilmaster, der står i Aalborg centrum, så vi opnår den bedst mulige dækning. Indtil vi er færdige med finjusteringen, kan mobilnettet lokalt opleves som lidt mindre stabilt, end det plejer," siger Richard Stigaard.

De kommende måneder fortsætter Telia og Telenor med at slå deres netværk sammen i de danske byer. Tidsplanen for udrulningen ligger dog ikke helt fast.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,