Artikel top billede

Dansk iværksætter-millionær sætter nyt projekt i søen

Manden bag teleselskabet Onfone, Morten Strunge, har kastet sig ud i nyt projekt.

Det er tilsyneladende ikke ideer, der skorter på for 27-årige Morten Strunge, der sprang ud som tele-millionær, da han for to år siden scorede 120 millioner kroner på salget af Onfone til TDC.

Sidste år købte han Agnes Cupcakes og kom dermed det nødlidende kagefirma til hjælp, mens han fortsatte i direktørstolen for Onfone.

Nu viser et blik i cvr-registret, at han i sidste måned stiftede et nyt selskab ved navn Mofibo Books.

Stadig direktør

Det har indtil videre ikke været muligt at få en kommentar fra Morten Strunge om, hvad hans nye projekt går ud på, og om det har betydning for hans job som direktør i Onfone.

For som beskrevet meldte TDC i sidste uge nye organisationsændringer ud, der betød et frivilligt farvel til den mangeårige Yousee-direktør Niels Breining. 

Men TDC's kommunikationsrådgiver Camilla Sebelius fortæller, at Morten Strunge stadig er direktør i Onfone, der i forbindelse med TDC's strategiudmelding sidste efterår blev lagt sammen med Yousee.

"Han har fortsat ansvaret for Onfone i TDC-koncernen," lyder det fra Camilla Sebelius.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere