Ung mobil-rigmand redder skandaleramt kagefirma

Onfone-stifteren, der scorede en formue på salget til TDC, har begivet sig ind på et helt nyt område.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC køber Onfone for en formue

Onfone: Så let tjener man 313 millioner på fem år

Det skandaleombruste og konkursramte kagefirma, Agnes Cupcakes, får nu nyt liv fra en uventet kant.

Redningsmanden er den 26-årige Morten Strunge, der stiftede mobilsuccesen Onfone og selv scorede omkring 120 millioner kroner på salget til TDC sidste år.

"Jeg mener, at Agnes Cupcakes har et kæmpe potentiale. Jeg kan se en lang række håndtag, som jeg kan dreje på for at øge omsætningen og indtjeningen i virksomheden," siger Onfone-stifter og direktør Morten Strunge til Børsen.

I forbindelse med købet leder Morten Strunge nu efter en ny direktør til kagefirmaet, hvis deroute begyndte med en sand mediestorm i efteråret 2011, da det blandt andet kom frem, at medarbejderne arbejdede under stærkt kritisable forhold.

"Der er ingen tvivl om, at Agnes Cupcakes har fået et ordentligt hak i sit image, og vi skal virkelig arbejde på at gøre os fortjent til at få visket tavlen ren," siger den indtil videre succesfulde iværksætter til Børsen.

(Rettelse: I den oprindelige artikel stod der, at Morten Strunge overtager direktørstolen i Agnes Cupcakes. Det er ikke tilfældet. Han fortsætter derimod som direktør i Onfone.)

Læs også:

TDC køber Onfone for en formue

Onfone: Så let tjener man 313 millioner på fem år

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job