Ung mobil-rigmand redder skandaleramt kagefirma

Onfone-stifteren, der scorede en formue på salget til TDC, har begivet sig ind på et helt nyt område.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC køber Onfone for en formue

Onfone: Så let tjener man 313 millioner på fem år

Det skandaleombruste og konkursramte kagefirma, Agnes Cupcakes, får nu nyt liv fra en uventet kant.

Redningsmanden er den 26-årige Morten Strunge, der stiftede mobilsuccesen Onfone og selv scorede omkring 120 millioner kroner på salget til TDC sidste år.

"Jeg mener, at Agnes Cupcakes har et kæmpe potentiale. Jeg kan se en lang række håndtag, som jeg kan dreje på for at øge omsætningen og indtjeningen i virksomheden," siger Onfone-stifter og direktør Morten Strunge til Børsen.

I forbindelse med købet leder Morten Strunge nu efter en ny direktør til kagefirmaet, hvis deroute begyndte med en sand mediestorm i efteråret 2011, da det blandt andet kom frem, at medarbejderne arbejdede under stærkt kritisable forhold.

"Der er ingen tvivl om, at Agnes Cupcakes har fået et ordentligt hak i sit image, og vi skal virkelig arbejde på at gøre os fortjent til at få visket tavlen ren," siger den indtil videre succesfulde iværksætter til Børsen.

(Rettelse: I den oprindelige artikel stod der, at Morten Strunge overtager direktørstolen i Agnes Cupcakes. Det er ikke tilfældet. Han fortsætter derimod som direktør i Onfone.)

Læs også:

TDC køber Onfone for en formue

Onfone: Så let tjener man 313 millioner på fem år

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S