Ung mobil-rigmand redder skandaleramt kagefirma

Onfone-stifteren, der scorede en formue på salget til TDC, har begivet sig ind på et helt nyt område.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC køber Onfone for en formue

Onfone: Så let tjener man 313 millioner på fem år

Det skandaleombruste og konkursramte kagefirma, Agnes Cupcakes, får nu nyt liv fra en uventet kant.

Redningsmanden er den 26-årige Morten Strunge, der stiftede mobilsuccesen Onfone og selv scorede omkring 120 millioner kroner på salget til TDC sidste år.

"Jeg mener, at Agnes Cupcakes har et kæmpe potentiale. Jeg kan se en lang række håndtag, som jeg kan dreje på for at øge omsætningen og indtjeningen i virksomheden," siger Onfone-stifter og direktør Morten Strunge til Børsen.

I forbindelse med købet leder Morten Strunge nu efter en ny direktør til kagefirmaet, hvis deroute begyndte med en sand mediestorm i efteråret 2011, da det blandt andet kom frem, at medarbejderne arbejdede under stærkt kritisable forhold.

"Der er ingen tvivl om, at Agnes Cupcakes har fået et ordentligt hak i sit image, og vi skal virkelig arbejde på at gøre os fortjent til at få visket tavlen ren," siger den indtil videre succesfulde iværksætter til Børsen.

(Rettelse: I den oprindelige artikel stod der, at Morten Strunge overtager direktørstolen i Agnes Cupcakes. Det er ikke tilfældet. Han fortsætter derimod som direktør i Onfone.)

Læs også:

TDC køber Onfone for en formue

Onfone: Så let tjener man 313 millioner på fem år

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura