Ung mobil-rigmand redder skandaleramt kagefirma

Onfone-stifteren, der scorede en formue på salget til TDC, har begivet sig ind på et helt nyt område.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC køber Onfone for en formue

Onfone: Så let tjener man 313 millioner på fem år

Det skandaleombruste og konkursramte kagefirma, Agnes Cupcakes, får nu nyt liv fra en uventet kant.

Redningsmanden er den 26-årige Morten Strunge, der stiftede mobilsuccesen Onfone og selv scorede omkring 120 millioner kroner på salget til TDC sidste år.

"Jeg mener, at Agnes Cupcakes har et kæmpe potentiale. Jeg kan se en lang række håndtag, som jeg kan dreje på for at øge omsætningen og indtjeningen i virksomheden," siger Onfone-stifter og direktør Morten Strunge til Børsen.

I forbindelse med købet leder Morten Strunge nu efter en ny direktør til kagefirmaet, hvis deroute begyndte med en sand mediestorm i efteråret 2011, da det blandt andet kom frem, at medarbejderne arbejdede under stærkt kritisable forhold.

"Der er ingen tvivl om, at Agnes Cupcakes har fået et ordentligt hak i sit image, og vi skal virkelig arbejde på at gøre os fortjent til at få visket tavlen ren," siger den indtil videre succesfulde iværksætter til Børsen.

(Rettelse: I den oprindelige artikel stod der, at Morten Strunge overtager direktørstolen i Agnes Cupcakes. Det er ikke tilfældet. Han fortsætter derimod som direktør i Onfone.)

Læs også:

TDC køber Onfone for en formue

Onfone: Så let tjener man 313 millioner på fem år

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job