NSA-sag: Overvågning forhindrede halshugning af danskere

Et afværget attentat mod Jyllands-Posten i 2009 bliver nu hevet frem som et eksempel på, at NSA's omstridte Prism-overvågningsprogram havde en effekt. Flere kritikere tror dog ikke på argumenterne.

Artikel top billede

Mens NSA-sagen om den massive overvågning i det amerikanske Prism-program ruller for fuldt tryk, bliver terrorforsøget mod Jyllands-Posten i 2009 nu hevet ind som argument for overvågningens effekt.

I et interview med tv-stationen ABC nævnte præsident Barack Obamas efterretningskoordinator, James Clapper, at aflytningsagenturet NSA's omdiskuterede indsamling og lagring af e-mails, video- og telefondata blev brugt til blandt andet at forhindre et terrorangreb mod den danske avis.

Det skriver Information.

Skulle have skåret hovedet af

Det planlagte terrorangreb mod Jyllands-Posten med baggrund i de omstridte Muhammed-tegninger i 2005 var angiveligt orkestreret af de to amerikanske statsborgere David Headley og Tahawwur Rana fra Chicago.

De blev senere sigtet for planlægning af et terrorangreb mod Jyllands-Posten i København, hvor ansatte blandt andet skulle have hugget hovederne af.

Den pakistansk-amerikanske terrorist David Headley havde ifølge interviewet med tv-stationen ABC længe været på overvågningsradaren, hvilket også var tilfældet inden terrorangrebet med togstationen i Mumbai, Indien, i 2008.

For med intens overvågning af David Headley var det efter sigende muligt for den amerikanske regering at advare Indien om et forestående angreb på Mumbai-togstationen, som kostede 166 mennesker livet og såre over 300 personer.

Efterfølgende kunne de amerikanske myndigheder så konstatere, at David Headley tog på rekognosceringstur til Danmark i 2009, hvilket hindrede terrorangrebet mod Jyllands-Posten ifølge den amerikanske efterretningskoordinator, James Clapper.

Argumenter møder kritik

Pressekritikeren Marcy Wheeler er dog ikke imponeret over argumentationen fra den amerikanske regerings side.

"Det er lidt mistænkeligt, at Clapper tilskriver det hemmelige Prism-program æren for opsporingen af Headley. Han arbejdede nemlig som informant i Pakistan for det amerikanske narkopoliti (DEA)," påpeger Marcy Wheeler ifølge Information.

Derudover advarede David Headleys første amerikanske hustru de amerikanske myndigheder allerede i 2005 om, at hendes mand trænede i en terrorlejr i Pakistan.

Hun skulle ifølge Information have tilbudt FBI adgang til hans e-mail, men dengang var svaret nej tak hos den føderale amerikanske ordensmagt.

Derudover har David Headleys anden hustru også advaret amerikanske myndigheder om senere terroraktiviteter. Disse informationer blev efterfølgende sendt til CIA, FBI og DEA.

Modstand hos politikere

Flere politikere med adgang til klassificerede dokumenter om Headley-sagen og andre forpurrede terrorangreb rejser spørgsmål om Obama-administrationens argumentation.

Det drejer sig blandt andet om de demokratiske senatorer Mark Udall og Ron Wyden, der begge er medlemmer af efterretningsudvalget i USA.

"I den udstrækning telefonlogbøger har leveret brugbare oplysninger, var de allerede tilgængelige via andre indsamlingsmetoder, som ikke krænker lovlydige borgeres privatsfære," lyder budskabet fra de to senatorer ifølge Information.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S