Hemmelige dokumenter: Dine personlige data og mails ender hos myndigheder

Dine personlige data fra Facebook, Gmail og Hotmail kan være endt i favnen på de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

De amerikanske myndigheder har adgang til personfølsomme oplysninger hos populære internettjenester, som milliarder af mennesker bruger dagligt.

Det skriver både den amerikanske avis Washington Post og britiske The Guardian.

Washington Post har fået adgang til hemmelige dokumenter, der viser, at det amerikanske forbundspoliti, FBI, og efterretningstjenesten National Security Agency (NSA) som led i et efterretningsprojekt ved navn Prism har adgang til data fra internetgiganterne Facebook, Google, Microsoft, Apple, Yahoo og AOL.

Prism har indtil nu været ukendt for offentligheden, og hverken it-giganterne eller politikere med kendskab til projektet har måttet udtale sig om det.

Ifølge den amerikanske avis The New York Times har efterretningsmyndigheder bekræftet eksistensen af Prism og har tilmed afsløret, at det ikke kun er amerikanske statsborgere, der bliver overvåget, men også borgere i andre lande. 

Selskaber afviser

Konfronteret med afsløringerne fra Washington Post har de pågældende virksomheder dog været ude og påpege, at de kun afleverer data til myndighederne, hvis der forelægger en dommerkendelse.

"Vi udstyrer ikke myndighederne med direkte adgang til Facebooks servere. Når der bliver rettet henvendelse til Facebook om udlevering af data på specifikke personer, så gennemgår vi nøje sådan en forespørgsel for at sikre os, at den er i overensstemmelse med lovgivningen, og vi udleverer kun data i det omfang, at loven kræver det," siger Joe Sullivan, sikkerhedschef for Facebook, til Washington Post.

Næsten enslydende udtalelser kommer der fra de resterende virksomheder, hvor eksempelvis Google ligeledes afviser at have udstyret myndighederne med en såkaldt bagdør til sine tjenester, og Apple afviser helt at have kendskab til et efterretningsprogram ved navn Prism.

Adgang til data i enormt omfang

Holder Washington Posts historie stik, kan Prism-programmet potentielt set give de amerikanske myndigheder adgang til data om verdens borgere og virksomheder i et omfang, som ikke tidligere er set. 

Det vil eksempelvis omfatte samtaler via Skype, e-mails hos Gmail, Hotmail/Outlook og Apples mail samt ikke mindst data fra Facebook, der har mere end en milliard aktive brugere på verdensplan.

Washington Posts afsløring kommer i øvrigt, dagen efter at den britiske avis The Guardian kunne fortælle, at det amerikanske mobilselskab Verizon på daglig basis udleverer millioner af data om sine kunders mobilbrug til de amerikanske myndigheder.

Læs også:

Opråb: Skats tele-snageri bør stoppes omgående 

Politiet på vildspor? Massiv overvågning af danskernes internet uden resultat 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg