Artikel top billede

Apple bøjer sig: Forlænger garantien i europæiske lande

It-giganten Apple er på vej til at rette ind efter EU's købelov, som blandt andet kræver, at leverandøren tilbyder minimum to års reparation uden betaling.

Garantiordningen på Apples iPhones, iPads og øvrige produkter er i flere europæiske lande blevet forlænget fra et til to år og inkluderer nu gratis reparation i hele perioden.

Mere præcist gælder ændringen og en opdatering af Apples garantivilkår i Belgien, Frankrig og Tyskland, der dermed følger i hælene på Italien, som for halvandet år siden fik presset de samme vilkår ud af Apple i Støvlelandet.

Med forlængelsen af garantiperioden i Italien kunne Apple så også lige i samme moment indkassere en bøde på syv millioner kroner.

Det skriver ZDnet.

Rent volapyk i Danmark

Dermed ser det ud til, at Apple er på vej til et knæfald i EU, som har presset æbleselskabet med den europæiske købelov til at reparere sine kunders iGadgets og Mac-computere i to år uden at kræve betaling for det.

Den danske Forbrugerombudsmand har også været efter Apple, fordi selskabets garantivilkår ifølge Forbrugerombudsmanden var det rene volapyk.

Så sent som i oktober 2012 udsendte han en pressemeddelelse, der blev indledt med følgende passage:

"Apple har efter forhandlinger med Forbrugerombudsmanden tilføjet et afsnit i sin garanti, så det nu i indledningen af garantien fremgår, hvordan garantien vil blive fortolket i forhold til danske forbrugere. I øvrigt er garantiteksten uændret," lød det på forbrugervagthundens hjemmeside for et halvt år siden.

Samtidig med sin pressemeddelelse opfordrede Forbrugerombudsmanden Apple-kunder til at henvende sig til ham, hvis der skulle være knas med Apple i selskabets bestræbelser på at overholde købeloven.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis