Afstemning: Er pc'en stendød eller still going strong?

Blodbadet på pc-markedet fortsætter, men ser man på det lidt fra oven, er det måske slet ikke så dramatisk, som det ser ud til. Hvordan ser du på pc'ens fremtid?

Artikel top billede

ComputerViews: Det har formentlig været en hel del sjovere at være pc-producent, end det er i disse år, hvor tablets og smartphones støvsuger forbrugernes i forvejen pressede pengepung.

At der er tale om mere end bare et mindre dyk for pc-leverandørerne, fremgår nu - igen - i den seneste opgørelse over udviklingen på markedet fra Gartner.

Her ses det, at pc-leverandørernes forsendelser til Vesteuropa var næsten 20 procent mindre i andet kvartal i år i forhold til samme kvartal sidste år.

Vi tager den lige igen: Det var 20 procent!

I den aktuelle opgørelse fra Gartner er det Acer og Asus, der har det værst. De to selskaber har i andet kvartal i år oplevet fald i pc-forsendelserne på henholdsvis 44,7 og 41,7 procent. 

Av for den.

Kun Lenovo klarer sig godt med en vækst på 18,7 procent, og det er således undtagelsen, der bekræfter reglen, at pc-markedet har det ualmindeligt skidt for tiden. 

For det aktuelle fald er hverken det første eller det sidste - eksempelvis var der fra første kvartal 2012 til første kvartal 2013 også tale om et fald på 20,5 procent, som vi tidligere har skrevet.

Det er først og fremmest tablet-pc'erne, der nupper kunderne for næsen af pc'erne. Udviklingen er illustreret i nedenstående figur, hvor antallet af pc-shipments er sat over for antallet af tablet-shipments kvartal for kvartal:

Men måske udviklingen på pc-markedet forekommer mere dramatisk, end den reelt er.

For det første befinder vi os her i Vesteuropa på et af de markeder, der på verdensplan overlever udviklingen mest markant. 

For det andet er det et lidt andet indtryk af udviklingen, man får, hvis man udelukkende ser på antallet af pc-shipments - og vel at mærke ser på tallene over en længere periode.

Som det fremgår i figuren herunder, var situationen for pc-producenterne faktisk værre i 2008 og 2009, end den er her i andet kvartal 2012. 

En del af forklaringen på dette billede er formentlig, at der var en verdensomspændende krise i 2008-09, men det ændrer ikke på, at udviklingen ser forholdsvis udramatisk ud.

Samtidig er der måske lidt en tendens til, at den megen snak om tablets gør, at vi helt glemmer, at pc'en faktisk stadig er derude i butikkerne - og at der er folk, der køber den slags.

For virksomhederne er pc'erne (bærbare eller stationære) fortsat et must, mens tablets mest er et supplement. 

For private er pc'en måske gledet en hel del i baggrunden, og måske udsætter man købet af en ny pc længere tid, end man gjorde tidligere - men kan man helt undvære en pc? 

Hvordan ser du på pc'ens fremtid? Afgiv din stemme herunder og føj også gerne din kommentar til i debatten.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics