Rent blodbad på pc-markedet: Så slemt står det til

Nye tal for pc-markedet i Vesteuropa er et sandt mareridt for mange af producenterne.

Artikel top billede

Første kvartal i 2013 blev en voldsom nedtur for størsteparten af pc-producenterne.

Nye tal fra analysefirmaet Gartner viser, at der blev sendt 20,5 procent færre pc'er afsted fra producenterne i vores del af verden i forhold til samme periode sidste år.

Det er et fald, der i den grad cementerer den krise, pc-producenterne har været ramt af i et stykke tid nu.

Ifølge Gartner er det aktuelle fald i forsendelserne det værste, der er set i den tid, analysefirmaet har målt markedet i Vesteuropa. At det sker i en periode, hvor et spritnyt Windows-styresystem ellers netop skulle øge efterspørgslen, gør ikke sitationen bedre. 

"Selvom der var masser af adgang til Windows 8-baserede pc'er, kunne det ikke booste forbrugernes pc-indkøb i kvartalet. Selvom det nye Metro-interface passer til nye formfaktorer, er brugerne i tvivl om, hvorvidt det egner sig til traditionelle pc'er som ikke-touchscreen desktop-computere og bærbare," skriver Gartner.

Disse producenter lider mest

Værst gik det dramatistiske fald ud over producenterne HP og Acer, der begge oplevede et fald på mere end 30 procent. Kun Lenovo og Apple holdt skansen og oplevede en beskeden vækst, skriver Gartner.

"Pc'en er den første, der efterlades i vejkanten, når brugermønstrene skifter mod smartphones og tablets. Denne fremadrettede trend vil have en omfattende indflydelse på, hvor mange pc'er der er i brug."

På verdensplan har Gartner tidligere vurderet, at markedet for traditionelle stationære og bærbare pc'er vil opleve et fald på 7,6 procent i 2013 i forhold til sidste år.

Til sammenligning ventes antallet af tablets at stige med hele 69,8 procent fra 2012 til 2013.


Læs også: 

Pc'ens nedtur først lige begyndt: Sådan ser fremtiden ud

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

KMD A/S

Business Analyst - Boligbeskatning

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S