Sådan fik dansk it-firma succes i USA

Top 100 2013 Det er gået konstant fremad for videoovervågnings-selskabet Milestone Systems, som i år er Top 100-vinder inden for sikkerheds-software. Her er forklaringen på deres succes.

Artikel top billede

Fotograf: Søren Hytting. (Foto: Fotograf Soren Hytting)

Top 100: Det Brøndby-baserede firma Milestone Systems, som leverer en åben software-platform, der anvendes til videoovervågning, kan i år iføre sig den gule førertrøje i kategorien sikkerheds-software.

En krone på værket, der startede tilbage i 1998, da civilingeniør John Blem og datalog Henrik Friborg Jacobsen tog det første spadestik til virksomheden.

På trods af en it-nedsmeltning i år 2000 og en finanskrise, der har trukket sine spor gennem verdensøkonomien siden 2008, er det konstant gået frem for videoovervågnings-virksomheden.

"Vi var tidligt ude med software, der kan håndtere konvergensen mellem analog og digital indenfor videoovervågning. Det er en del af forklaringen. Men sikkerhedsindustrien er et godt forretningsområde, der har oplevet vækst i 40 til 50 år," fortæller administrerende direktør Lars Thinggaard.

Skridtet fra Danmark til udlandet tog Milestone ved at satse på software.

"I slutningen af 90'erne blev vi enige med os selv om, at der måtte være en anden vej til videoovervågningsmarkedet end det traditionelle boks-salg. Derfor hev vi koden ud af boksene og valgte alene at fokusere på software-salget."

Det valgte man, fordi Danmark er et meget lille marked for videoovervågnings-software. Det viste sig også at være den rigtige stretegi i forhold til at ekspandere i udlandet.

"Det har været en styrke at komme fra et lille land som Danmark. Da markedet ikke er så stort, har vi været tvunget til at skabe kontakter til andre nationer for at udvide forretningen. Allerede i 2002 var vi repræsenteret i 40 lande," fortæller Lars Thinggaard.

Fem procent i Danmark

Det fundament byggede man videre på fra 2004, da Milestone Systems begyndte at stifte egne datterselskaber, først i Italien og siden i USA.

"Det, vi har gjort ekstraordinært godt, er, at vi har formået at hente mere end halvdelen af omsætningen i USA. Det er jeg meget stolt af, da det er uhyre vanskeligt for et ikke-amerikansk firma at få et så solidt fodfæste. Dels fordi markedet er meget konkurrencepræget, dels fordi amerikanerne er rigtig gode til at udvikle teknologier."

Ved at have faste partnere og kontorer i kombination med at slide en del flysæder op på rejser mellem Guds eget land og kongeriget Danmark, har Milestone Systems fået foden indenfor i lagerhaller, lufthavne, supermarkeder, VM i fodbold og kasinoer i Las Vegas.

I dag har Milestone Systems salgskontorer i 15 lande og sælger sine produkter via distributører i 130 lande. 95 procent af indtjeningen hentes da også i udlandet.

Finanskrise er ikke et sikkerhedsproblem

Den efterhånden aftagende finanskrise, der har plaget verdensøkonomien i godt fem år, har ikke taget så hårdt på Milestone Systems.

"Sikkerhedsprodukter er ikke så følsomme overfor nedgang, fordi usikkerhed i verden skaber investeringer i sikkerhed," siger han.

"Sikkerhedsmarkedet er historisk set voksende, og den del af markedet, som vi adresserer, ligger i den høje ende af sikkerhedsmarkedet."

Blikket rettet mod Asien

På trods af at Milestone Systems er bredt repræsenteret kloden rundt, ser man sig stadig om efter nye områder, hvor datterselskaber kan slå lejr.

"Sidste år åbnede vi datterselskaber i Brasilien og Rusland. Men vi har stadig muligheder i Sydafrika og flere steder i Asien, hvor sikkerhed er i høj fokus. Det er områder, som vi gerne vil dække, men det bliver næppe i år," siger Lars Thinggaard om fremtidsplanerne.

Milestone Systems har omkring 400 medarbejdere og en omsætning på cirka 300 millioner kroner, hvoraf 95 procent hentes i udlandet.

Læs også:
Milestone om salg til diktaturer: Vi har ikke lav moral

Dansk forsøg: Spot tyven INDEN han stjæler

Hjælp de succesfulde it-virksomheder

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S