Populær åben kryptering lukker på mystisk vis

Hen over natten er en meget benyttet krypteringstjeneste pludselig blevet lukket og slukket. Ingen har en forklaring.

Artikel top billede

Kryptering er vigtig for datasikkerheden, og en af de store spillere på det område, TrueCrypt, lukker nu ned for udvikling af ny kode til det populære og åbne program.

Det skriver blandt andet Ars Technica.

Beslutningen om pludselig at lukke ned for et af verdens mest benyttede krypteringsalternativer er kommet som et lyn fra en klar himmel.

Beskeden er faktisk kommet så overraskende, at der i en periode opstod rygter om, at tjenesten var blevet angrebet, og at meddelelsen var falsk, skriver websiden.

Indholdet på siden har dog vist sig at være signeret med en krypteringsnøgle, som udviklerne bag TrueCrypt tidligere har benyttet.

Vi lukker og slukker

Et besøg på TrueCrypts webside giver denne advarsel med store røde bogstaver til de besøgende:

"ADVARSEL: Det er ikke længere sikkert at benytte TrueCrypt. Tjenesten kan indeholde sårbarheder, der ikke er rettet."

Efterfølgende kommer en besked om, at den nyoprettede side kun har til formål at hjælpe dig med at migrere data til en anden krypteringstjeneste.

Ligeledes følger en forklaring om, at udviklingen er blevet lukket i maj 2014, efter at Microsoft har lukket for supporten til Windows XP.

I de nyere versioner af Windows er der integreret kryptering.

Står NSA bag?

Men det er ikke alle, der tager den forklaring for gode varer.

Den pludselige lukning har således sat gang i rygter og spekulationer.

Blandt andet sætter business-websiden Forbes spørgsmålstegn ved den mystiske exit ud i ingenting.

Fra denne kant peges der på, at TrueCrypt kan være ramt af den samme skæbne som den krypterede e-mailtjeneste Lavabit, der blev beordret til at overdrage sin SSL-nøgle til de amerikanske myndigheder.

Den tjeneste lukkede også meget pludseligt.

Edward Snowden benyttede sig netop af Lavabit for at holde NSA væk fra indholdet i sine e-mails.

Læs også: Fed sommerlæsning: Fortællingen om verdens vildeste overvågning

Det er dog aldrig blevet bekræftet, hvorfor Lavabit lukkede ned hen over natten, men det lå i kortene, at NSA var en medvirkende faktor, skriver Forbes.

Præcist hvad der er sket med TrueCrypt, er også et mysterium.

Læs også:
Hackerangreb rammer en tredjedel af befolkningen

Mega-hack mod amerikansk it-gigant - 145 millioner skal skifte password

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg