Mega-hack mod amerikansk it-gigant - 145 millioner skal skifte password

145 millioner brugere skal skifte deres passwords hos eBay, efter den amerikanske it-gigant for flere måneder siden blev ramt af kæmpe-hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Det amerikanske e-handelssite eBay er blevet hacket tilbage i det helt spæde forår, og eBay opfordrer nu sine brugere til at skifte passwords.

Efter nærmere efterforskning er det nu kommet frem, at it-kriminelle har fået fingrene i en database indholdende navne, krypterede passwords, email- og fysiske adresser samt telefonnumre og fødselsdata på kunderne.

Det skriver USA Today, som oplyser, at eBay har 145 millioner aktive brugere.

Ingen kreditkortnumre nuppet

EBay understreger, at ingen finansielle data såsom kreditkortnumre er blevet nuppet, da disse data er krypterede og ligger i en anden database hos e-handelssitets betalingsservice PayPal.

"PayPal-data er gemt på et sikret netværk, og alle PayPals-finansinformationerne er kryptede," lyder det i en udtalelse fra eBay ovenpå det store hackerangreb.

"Vi ved, at vores kunder stoler på os med deres informationer, og vi tager opretholdelsen af en sikker og troværdig markedsplads meget seriøst," fremgår det af udtalelsen fra eBay.

Skift password flere steder

Det er endnu ikke kendt, præcis hvor mange informationerne hackerne er stukket af sted.

Mens eBay opfordrer sine brugere til at skifte password hos eBay, lyder opfordringer fra sikkerhedseksperter, at alle eBay-brugere bør skifte passwords, hvis man har genbrugt det samme kodeord på andre webtjenester som Google, Facebook, Twitter og lignende.

"Angriberne vil hurtigt overtage konti over hele internettet, hvis en bruger har genbrugt det samme brugernavn og password på andre sider," lyder det ifølge USA Today fra Michael Coates, en sikkerhedsekspert fra Silicon Valley-sikkerhedsselskabet Shape Security.

Sikkerhedsekspert ikke imponeret

Han er ikke specielt imponeret over, hvordan eBay har beskyttet sine millionvis af brugeroplysninger, da informationerne har ligget krypterede frem for hashet.

"Kryptering giver eBay og andre med krypteringsnøglen mulighed for at dekryptere og se brugernes passwords. Derimod ville password-hashing give eBay mulighed for at tjekke, om et password er korrekt eller ej, men ville ikke give eBay (eller hackerne) adgang til password i klar tekst," siger Michael Coates til USA Today.

Angrebet mod eBay har fundet sted omkring slutningen af februar og starten af marts, og det formodes, at hackerne har haft held med at fravriste en mindre gruppe medarbejdere deres login-oplysninger.

Større end Target-angrebet

Ebay sender mails ud til alle sine brugere med hacker-advarslen, mens selskabet oplyser, at det vil stramme op på sikkerheden.

Samtidig advarer sikkerhedseksperter også mod falske e-mails fra eBay og advarslen går specifikt på ikke at klikke på links i mails.

Ebay-hacket er i omfang større end det, der ramte Target sidste år, hvor der modsat dette angreb også blev stjålet kreditoplysninger blandt butikskædens 40 millioner kunder.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Hackerangreb rammer en tredjedel af befolkningen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics