Mega-hack mod amerikansk it-gigant - 145 millioner skal skifte password

145 millioner brugere skal skifte deres passwords hos eBay, efter den amerikanske it-gigant for flere måneder siden blev ramt af kæmpe-hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Det amerikanske e-handelssite eBay er blevet hacket tilbage i det helt spæde forår, og eBay opfordrer nu sine brugere til at skifte passwords.

Efter nærmere efterforskning er det nu kommet frem, at it-kriminelle har fået fingrene i en database indholdende navne, krypterede passwords, email- og fysiske adresser samt telefonnumre og fødselsdata på kunderne.

Det skriver USA Today, som oplyser, at eBay har 145 millioner aktive brugere.

Ingen kreditkortnumre nuppet

EBay understreger, at ingen finansielle data såsom kreditkortnumre er blevet nuppet, da disse data er krypterede og ligger i en anden database hos e-handelssitets betalingsservice PayPal.

"PayPal-data er gemt på et sikret netværk, og alle PayPals-finansinformationerne er kryptede," lyder det i en udtalelse fra eBay ovenpå det store hackerangreb.

"Vi ved, at vores kunder stoler på os med deres informationer, og vi tager opretholdelsen af en sikker og troværdig markedsplads meget seriøst," fremgår det af udtalelsen fra eBay.

Skift password flere steder

Det er endnu ikke kendt, præcis hvor mange informationerne hackerne er stukket af sted.

Mens eBay opfordrer sine brugere til at skifte password hos eBay, lyder opfordringer fra sikkerhedseksperter, at alle eBay-brugere bør skifte passwords, hvis man har genbrugt det samme kodeord på andre webtjenester som Google, Facebook, Twitter og lignende.

"Angriberne vil hurtigt overtage konti over hele internettet, hvis en bruger har genbrugt det samme brugernavn og password på andre sider," lyder det ifølge USA Today fra Michael Coates, en sikkerhedsekspert fra Silicon Valley-sikkerhedsselskabet Shape Security.

Sikkerhedsekspert ikke imponeret

Han er ikke specielt imponeret over, hvordan eBay har beskyttet sine millionvis af brugeroplysninger, da informationerne har ligget krypterede frem for hashet.

"Kryptering giver eBay og andre med krypteringsnøglen mulighed for at dekryptere og se brugernes passwords. Derimod ville password-hashing give eBay mulighed for at tjekke, om et password er korrekt eller ej, men ville ikke give eBay (eller hackerne) adgang til password i klar tekst," siger Michael Coates til USA Today.

Angrebet mod eBay har fundet sted omkring slutningen af februar og starten af marts, og det formodes, at hackerne har haft held med at fravriste en mindre gruppe medarbejdere deres login-oplysninger.

Større end Target-angrebet

Ebay sender mails ud til alle sine brugere med hacker-advarslen, mens selskabet oplyser, at det vil stramme op på sikkerheden.

Samtidig advarer sikkerhedseksperter også mod falske e-mails fra eBay og advarslen går specifikt på ikke at klikke på links i mails.

Ebay-hacket er i omfang større end det, der ramte Target sidste år, hvor der modsat dette angreb også blev stjålet kreditoplysninger blandt butikskædens 40 millioner kunder.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Hackerangreb rammer en tredjedel af befolkningen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS