Hackerangreb rammer en tredjedel af befolkningen

En ud af tre amerikanere kan være berørt af et hacker-angreb på en supermarkedskæde. 110 millioner konti er ramt.

Artikel top billede

110 millioner amerikanere er blevet berørt af et brud på sikkerheden i supermarkedskæden Target.

Det er status, efter at supermarkedet i sidste uge krøb til korset og bekendte, at virksomhedens it-systemer har været udsat for overgreb.

Det er et brud i sikkerheden på firmaets betalingskort-løsning, der har lækket kundedata som eksempelvis adresser, navne, telefonnumre og e-mail-adresser.

I 40 millioner af disse tilfælde vurderes det også, at kreditkortoplysninger er blevet snuppet.

Problemerne startede i december 2013, da omkring 70 millioner konti blev stjålet fra Target.

Men den seneste status har nu tilføjet yderligere 40 millioner konti til det regnestykke.

"Jeg ved, at det er frustrerende for vores kunder at opdage, at kundedata om dem er forsvundet, og vi er meget kede af, at de skal gennemleve det," siger Gregg Steinhafel, der er chef for Target, i en officiel udtalelse.

Tyvedobling af hackersalg

Ifølge nyhedssiden Cnet har indbruddet betydet, at der været en tyvedobling i antallet af udbudte kreditkortoplysninger på en række undergrundssider, der handler med illegale data. 

Target, der har 1.800 butikker i Amerika, har erklæret, at de ramte kunder ikke kommer til at blive holdt ansvarlige for nogle former for svindel i forbindelse med hackerangrebet.

Selskabet vil også tilbyde et gratis års kreditkort-overvågning og beskyttelse mod identitetstyveri.

Supermarkedskæden har i øvrigt nedjusteret forventningerne til indtjeningen i det kommende år, netop på grund af økonomiske tab i forbindelse med hackerangrebet.

Læs også:
Farlige hacker-fif: Her er hackernes hemmelige metoder

Populære chat-tjenester ramt af hackerangreb - er du i fare?

Trin for trin: Sådan forsvarer du dig mod it-angreb

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

Jyske Bank

Softwareudvikler - .NET/Cloud

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S