Hackerangreb rammer en tredjedel af befolkningen

En ud af tre amerikanere kan være berørt af et hacker-angreb på en supermarkedskæde. 110 millioner konti er ramt.

Artikel top billede

110 millioner amerikanere er blevet berørt af et brud på sikkerheden i supermarkedskæden Target.

Det er status, efter at supermarkedet i sidste uge krøb til korset og bekendte, at virksomhedens it-systemer har været udsat for overgreb.

Det er et brud i sikkerheden på firmaets betalingskort-løsning, der har lækket kundedata som eksempelvis adresser, navne, telefonnumre og e-mail-adresser.

I 40 millioner af disse tilfælde vurderes det også, at kreditkortoplysninger er blevet snuppet.

Problemerne startede i december 2013, da omkring 70 millioner konti blev stjålet fra Target.

Men den seneste status har nu tilføjet yderligere 40 millioner konti til det regnestykke.

"Jeg ved, at det er frustrerende for vores kunder at opdage, at kundedata om dem er forsvundet, og vi er meget kede af, at de skal gennemleve det," siger Gregg Steinhafel, der er chef for Target, i en officiel udtalelse.

Tyvedobling af hackersalg

Ifølge nyhedssiden Cnet har indbruddet betydet, at der været en tyvedobling i antallet af udbudte kreditkortoplysninger på en række undergrundssider, der handler med illegale data. 

Target, der har 1.800 butikker i Amerika, har erklæret, at de ramte kunder ikke kommer til at blive holdt ansvarlige for nogle former for svindel i forbindelse med hackerangrebet.

Selskabet vil også tilbyde et gratis års kreditkort-overvågning og beskyttelse mod identitetstyveri.

Supermarkedskæden har i øvrigt nedjusteret forventningerne til indtjeningen i det kommende år, netop på grund af økonomiske tab i forbindelse med hackerangrebet.

Læs også:
Farlige hacker-fif: Her er hackernes hemmelige metoder

Populære chat-tjenester ramt af hackerangreb - er du i fare?

Trin for trin: Sådan forsvarer du dig mod it-angreb

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S