Hackerangreb rammer en tredjedel af befolkningen

En ud af tre amerikanere kan være berørt af et hacker-angreb på en supermarkedskæde. 110 millioner konti er ramt.

Artikel top billede

110 millioner amerikanere er blevet berørt af et brud på sikkerheden i supermarkedskæden Target.

Det er status, efter at supermarkedet i sidste uge krøb til korset og bekendte, at virksomhedens it-systemer har været udsat for overgreb.

Det er et brud i sikkerheden på firmaets betalingskort-løsning, der har lækket kundedata som eksempelvis adresser, navne, telefonnumre og e-mail-adresser.

I 40 millioner af disse tilfælde vurderes det også, at kreditkortoplysninger er blevet snuppet.

Problemerne startede i december 2013, da omkring 70 millioner konti blev stjålet fra Target.

Men den seneste status har nu tilføjet yderligere 40 millioner konti til det regnestykke.

"Jeg ved, at det er frustrerende for vores kunder at opdage, at kundedata om dem er forsvundet, og vi er meget kede af, at de skal gennemleve det," siger Gregg Steinhafel, der er chef for Target, i en officiel udtalelse.

Tyvedobling af hackersalg

Ifølge nyhedssiden Cnet har indbruddet betydet, at der været en tyvedobling i antallet af udbudte kreditkortoplysninger på en række undergrundssider, der handler med illegale data. 

Target, der har 1.800 butikker i Amerika, har erklæret, at de ramte kunder ikke kommer til at blive holdt ansvarlige for nogle former for svindel i forbindelse med hackerangrebet.

Selskabet vil også tilbyde et gratis års kreditkort-overvågning og beskyttelse mod identitetstyveri.

Supermarkedskæden har i øvrigt nedjusteret forventningerne til indtjeningen i det kommende år, netop på grund af økonomiske tab i forbindelse med hackerangrebet.

Læs også:
Farlige hacker-fif: Her er hackernes hemmelige metoder

Populære chat-tjenester ramt af hackerangreb - er du i fare?

Trin for trin: Sådan forsvarer du dig mod it-angreb

Annonce

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Viborg

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Banedanmark

IT-projektleder til SAP i Banedanmark

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S