Hackerangreb rammer en tredjedel af befolkningen

En ud af tre amerikanere kan være berørt af et hacker-angreb på en supermarkedskæde. 110 millioner konti er ramt.

Artikel top billede

110 millioner amerikanere er blevet berørt af et brud på sikkerheden i supermarkedskæden Target.

Det er status, efter at supermarkedet i sidste uge krøb til korset og bekendte, at virksomhedens it-systemer har været udsat for overgreb.

Det er et brud i sikkerheden på firmaets betalingskort-løsning, der har lækket kundedata som eksempelvis adresser, navne, telefonnumre og e-mail-adresser.

I 40 millioner af disse tilfælde vurderes det også, at kreditkortoplysninger er blevet snuppet.

Problemerne startede i december 2013, da omkring 70 millioner konti blev stjålet fra Target.

Men den seneste status har nu tilføjet yderligere 40 millioner konti til det regnestykke.

"Jeg ved, at det er frustrerende for vores kunder at opdage, at kundedata om dem er forsvundet, og vi er meget kede af, at de skal gennemleve det," siger Gregg Steinhafel, der er chef for Target, i en officiel udtalelse.

Tyvedobling af hackersalg

Ifølge nyhedssiden Cnet har indbruddet betydet, at der været en tyvedobling i antallet af udbudte kreditkortoplysninger på en række undergrundssider, der handler med illegale data. 

Target, der har 1.800 butikker i Amerika, har erklæret, at de ramte kunder ikke kommer til at blive holdt ansvarlige for nogle former for svindel i forbindelse med hackerangrebet.

Selskabet vil også tilbyde et gratis års kreditkort-overvågning og beskyttelse mod identitetstyveri.

Supermarkedskæden har i øvrigt nedjusteret forventningerne til indtjeningen i det kommende år, netop på grund af økonomiske tab i forbindelse med hackerangrebet.

Læs også:
Farlige hacker-fif: Her er hackernes hemmelige metoder

Populære chat-tjenester ramt af hackerangreb - er du i fare?

Trin for trin: Sådan forsvarer du dig mod it-angreb

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S