Hackerangreb rammer en tredjedel af befolkningen

En ud af tre amerikanere kan være berørt af et hacker-angreb på en supermarkedskæde. 110 millioner konti er ramt.

Artikel top billede

110 millioner amerikanere er blevet berørt af et brud på sikkerheden i supermarkedskæden Target.

Det er status, efter at supermarkedet i sidste uge krøb til korset og bekendte, at virksomhedens it-systemer har været udsat for overgreb.

Det er et brud i sikkerheden på firmaets betalingskort-løsning, der har lækket kundedata som eksempelvis adresser, navne, telefonnumre og e-mail-adresser.

I 40 millioner af disse tilfælde vurderes det også, at kreditkortoplysninger er blevet snuppet.

Problemerne startede i december 2013, da omkring 70 millioner konti blev stjålet fra Target.

Men den seneste status har nu tilføjet yderligere 40 millioner konti til det regnestykke.

"Jeg ved, at det er frustrerende for vores kunder at opdage, at kundedata om dem er forsvundet, og vi er meget kede af, at de skal gennemleve det," siger Gregg Steinhafel, der er chef for Target, i en officiel udtalelse.

Tyvedobling af hackersalg

Ifølge nyhedssiden Cnet har indbruddet betydet, at der været en tyvedobling i antallet af udbudte kreditkortoplysninger på en række undergrundssider, der handler med illegale data. 

Target, der har 1.800 butikker i Amerika, har erklæret, at de ramte kunder ikke kommer til at blive holdt ansvarlige for nogle former for svindel i forbindelse med hackerangrebet.

Selskabet vil også tilbyde et gratis års kreditkort-overvågning og beskyttelse mod identitetstyveri.

Supermarkedskæden har i øvrigt nedjusteret forventningerne til indtjeningen i det kommende år, netop på grund af økonomiske tab i forbindelse med hackerangrebet.

Læs også:
Farlige hacker-fif: Her er hackernes hemmelige metoder

Populære chat-tjenester ramt af hackerangreb - er du i fare?

Trin for trin: Sådan forsvarer du dig mod it-angreb

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S