Nu rammer stor fyringsrunde i KMD: Alle ansatte i spil

KMD fyrer en stor gruppe medarbejdere. Se her, hvorfor opsigelserne finder sted, og hvordan de rammer organisationen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den fyringsrunde i KMD, der blev annonceret tidligere på måneden, bliver effektueret tirsdag formiddag.

Fyringerne rammer bredt i hele KMD, så det drejer sig om både leder- og medarbejderstillinger, og det sker på tværs af hele landet.

Medarbejderne hos it-giganten har dermed udsigt til en noget ubehagelig tirsdag, hvor de må vente på besked om, hvorvidt de stadig har et job eller ej.

Det er konkurrencesituationen - ikke mindst i forhold til priserne - der gør det nødvendigt at nedlægge stillinger hos KMD.

"Der er ikke nogen hemmelighed, at vi har en stor del af vores forretning, der konkurrence-udsættes - og det er en del af det, vi sidder og kigger på; at det er en forretning, vi får intens konkurrence om," har administrerende direktør Eva Berneke udtalt. 

KMD har tidligere meldt ud, at det drejer sig om op til 120 opsigelser, der skal finde sted tirsdag.

Da KMD havde en stor fyringsrunde i november i fjor, skulle alle medarbejdere sidde på pinden fra morgenstunden, hvorefter de ramte medarbejdere modtog beskeden på e-mail og blev indkaldt til en samtale med deres afdelingsleder i løbet af formiddagen, hvor selve fyringen fandt sted.

KMD ønsker dog ikke at oplyse, om det er samme fremgangsmåde, der vil blive anvendt denne gang.

KMD under forandring

Uanset hvad er det en stor mængde medarbejdere, der risikerer at miste jobbet - og det er langt fra første gang, at KMD har været ramt af fyringer i de senere år.

KMD havde for fem år siden 3.114 ansatte, og det antal vil med tirsdagens fyringsrunde være faldet med omkring 580 ansatte.

Samtidig med at fyringsrunden blev meldt ud, har KMD dog en række aktuelle jobopslag.

KMD-direktør Eva Berckecke forklarede for et par uger siden Computerworld, at "der desværre ikke er et 1-til-1 match imellem de mennesker, der kan blive tilovers i sådan en effektiviseringsøvelse, og de mennesker, vi står og rekrutterer."

Samtidig lagde hun dog også op til, at man forhåbentlig ville kunne mindske antallet af fyringer ved at ansætte eksisterende KMD-medarbejdere i de nyopslåede stillinger.

"Det er faktisk en øvelse, vi har sat i gang, hvor vi ikke alene kigger på de stillinger, der er slået op, men også de stillinger, der kunne være på vej - i forhold til de mennesker, der bliver overtallige i den her proces, netop for at undgå, at vi hælder nogle mennesker ud med den ene hånd, der egentlig har de rigtige kompetencer til nogle af de andre stillinger," sagde Eva Berneke for nogle uger siden.

Computerworld spurgte også KMD-direktøren, hvilke konkrete effekter hun forventer, at de 120 færre stillinger vil få for selskabet?
   
"En højere effektivisering, en del af vores arbejde med KMD 2.0. En mere effektiv og struktureret måde at arbejde på, og dermed tager vi også de besparelser ud frem for at geninvestere dem i en vækst, vi ikke har fundet endnu."

"Vi håber stadig på, at væksten kommer, men den kommer åbenbart bare lidt langsommere, end vi oprindeligt havde forudsat," sagde Eva Berneke i interviewet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S