Den store barriere for Microsoft: Hvordan får man folk til at droppe Windows 7 til fordel for Windows 10?

Hvorfor udskifte et velfungerende system til noget nyt?

Artikel top billede

Når det gælder udbredelsen af Windows 10, bliver den store udfordring for Microsoft at få Windows 7-brugerne til at skifte.

Sådan lyder det fra analysehuset Ovum, efter Microsoft onsdag præsenterede selskabets planer for Windows 10.

For at sikre hastig og stor udbredelse, bliver det gratis for alle brugere af Windows 7 og Windows 8.1 at opgradere til Windows 10 indtil et år efter lanceringen.

Det kan du læse mere om her: Har du Windows 7 eller 8? Så kan du godt glæde dig til gratis Windows 10

Analytikerne forventer, at mange Windows 8-1-brugere uden videre vil opgradere til Windows 10, der da også i 'look & feel' minder en del om Windows 8.1, som ikke er et videre populært styresystem.

Sværere bliver det, når det gælder Windows 7 - hvor det til gengæld er langt vigtigere for Microsoft at få brugerne med, da Windows 7 er det langt største og mest udbredte Windows-styresystem.

Der er fortsat meget stor tilfredshed med Windows 7, og intet tyder på, at udrulningen af systemet er slut endnu.

Windows 7 er verdens mest udbredte styresystem med en global markedandel på 46,2 procent.

Faktisk er Windows 7 sammen med det udfasede Windows XP (32 procent) i en klasse for sig, når det gælder udbredelse.

Windows 8 er tredjestørste

Windows 8 er således verdens tredjestørste styresystem, men har til sammenligning kun en markedsandel på 7,7 procent, mens Vista har en andel på 3,9 procent. Mac OS X 10.8 er femtestørst med en andel på blot 3,5 procent.

For Microsoft er problemet klart: Ikke mindst erhvervsbrugerner er glade for Windows 7.

Og de er ikke meget for at droppe et system, som fungerer, da enhver forandring på systemsiden kræver ressourcer, penge, tid, mandskab, efteruddannelse og en række andre ting, som it-chefen ikke har for meget af.

Det kan du læse mere om her: Her er it-chefens ni største ønsker til Windows 10

Microsoft afsluttede ganske vist den generelle support på det populære Windows 7 i sidste uge, hvilket du kan læse mere om her: Windows 7 på vej på pension - Microsoft lukker for support

Men den såkaldte 'extended support' på Windows 7 løber fortsat til 2020, så der er masser af kilometer og levetid tilbage i Windows 7.

Hvorfor skifte?

Med andre ord: Brugerne af Windows 7 kan næppe kan se nogen oplagt fordel i at opgradere til Windows 10.

Ifølge Ovum ligger Microsofts chance i at få så godt fat i privatbrugerne med Windows 10, at det får CIO'erne til også at skifte, fordi deres medarbejdere alligevel anvender systemet.

Microsoft forsøger at appellere til brugerne ved at slå på tromme for et komplet og vedligeholdelsesfrit system, der kommer til at flyde på tværs af alle platforme og som blive opgraderet løbende.

Spørgsmålet er selvfølgelig, om det er nok til at overbevise brugerne om, at de skal skifte. De private skal nok komme med. Men hvad med erhvervslivet?

Anvender du Windows 7 eller Windows 8? Hvad skal der til for at få dig til at opgradere til Windows 10?

Læs også:

Her er den vigtigste melding fra Microsoft onsdag aften: Fire små ord kan få store konsekvenser

Stor overraskelse fra Microsoft: kommer med avancerede hologram-briller

Derfor har Microsoft planer om en helt ny browser

Windows 10: Ny browser giver Internet Explorer baghjul

Har du Windows 7 eller 8? Så kan du godt glæde dig til gratis Windows 10

Eksperterne helt oppe at ringe: Derfor får Microsoft et stort comeback med Windows 10

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS