Windows 10: Ny browser giver Internet Explorer baghjul

Microsoft har offentliggjort Project Spartan, en ny browser til Windows 10. Og den ser allerede nu ud til at blive langt mere avanceret end Internet Explorer.

Artikel top billede

Project Spartan er kodenavnet for Microsofts nye browser. Browseren, som skal overtage Internet Explorers vanlige plads på vores computere.

Den nye browser bringer ny software, som langt bedre skal håndtere tung grafik, men det er bare én af mange nye tiltag. 

En af de mange nye funktioner er, at browseren understøtter "inking"-support, så du hurtigt kan tage noter direkte på en hjemmeside og enten sende det til andre eller til din egen OneDrive.

En feature som passer godt til Microsofts Surface Pro-maskiner, hvor en stylus netop følger med, men det fungerer også med andre stylus eller med fingeren.

Ud over noteringsmulighederne, så kommer Spartan med et re-design, som i høj grad minder om en sammensmeltning mellem Chrome og Firefox - hvilket er en god ting.

Læs også: Derfor har Microsoft planer om en helt ny browser

Cortana
Cortana er en af de nye features for Windows 10, og den elektroniske assistent kommer også indbygget i browseren.

Det betyder, at hvis du for eksempel er på en restaurants hjemmeside, så kan Cortana komme med navigation, vise dig åbningstiderne eller telefonnummer til reservation. Og al den information vil selvfølgelig efterfølgende vises på din Windows telefon, hvis du har sådan en. 

Microsoft kom selv med et eksempel på en flyrejse. Eftersom Cortana ved, at du skal flyve i morgen, så ved hun også, at så snart du skriver "delta" (amerikansk flyselskab), så kommer hun allerede med information om flyet.

Om det betyder, at Internet Explorer er blevet dræbt, eller om de skal leve side om side er endnu uvist.  

Læs også: 

Har du Windows 7 eller 8? Så kan du godt glæde dig til gratis Windows 10.

Derfor har Microsoft planer om en helt ny browser

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS