Windows 10: Ny browser giver Internet Explorer baghjul

Microsoft har offentliggjort Project Spartan, en ny browser til Windows 10. Og den ser allerede nu ud til at blive langt mere avanceret end Internet Explorer.

Artikel top billede

Project Spartan er kodenavnet for Microsofts nye browser. Browseren, som skal overtage Internet Explorers vanlige plads på vores computere.

Den nye browser bringer ny software, som langt bedre skal håndtere tung grafik, men det er bare én af mange nye tiltag. 

En af de mange nye funktioner er, at browseren understøtter "inking"-support, så du hurtigt kan tage noter direkte på en hjemmeside og enten sende det til andre eller til din egen OneDrive.

En feature som passer godt til Microsofts Surface Pro-maskiner, hvor en stylus netop følger med, men det fungerer også med andre stylus eller med fingeren.

Ud over noteringsmulighederne, så kommer Spartan med et re-design, som i høj grad minder om en sammensmeltning mellem Chrome og Firefox - hvilket er en god ting.

Læs også: Derfor har Microsoft planer om en helt ny browser

Cortana
Cortana er en af de nye features for Windows 10, og den elektroniske assistent kommer også indbygget i browseren.

Det betyder, at hvis du for eksempel er på en restaurants hjemmeside, så kan Cortana komme med navigation, vise dig åbningstiderne eller telefonnummer til reservation. Og al den information vil selvfølgelig efterfølgende vises på din Windows telefon, hvis du har sådan en. 

Microsoft kom selv med et eksempel på en flyrejse. Eftersom Cortana ved, at du skal flyve i morgen, så ved hun også, at så snart du skriver "delta" (amerikansk flyselskab), så kommer hun allerede med information om flyet.

Om det betyder, at Internet Explorer er blevet dræbt, eller om de skal leve side om side er endnu uvist.  

Læs også: 

Har du Windows 7 eller 8? Så kan du godt glæde dig til gratis Windows 10.

Derfor har Microsoft planer om en helt ny browser

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice