IT-Branchen: Uheldigt med asyl-skræmmekampagne når vi mangler it-folk i Danmark

Hvis Danmark fremstår som et fremmedfjendsk land i resten af verden, kan vi få et alvorligt problem med at få gang i væksten. For vi mangler cirka 3.000 it-folk, som i første omgang skal komme fra udlandet.

Artikel top billede

Regeringens udmeldinger om at indrykke annoncer i udenlandske tidskrifter for at skræmme asylansøgere væk fra Danmarks grænser vækker ikke ligefrem begejstring i den danske it-andedam.

En af landets største it-brancheforeninger, ITB, fortæller til Computerworld, at den slags annoncer kan skade Danmarks image på et tidspunkt, hvor vi desperat mangler højtuddannet it-arbejdskraft.

"Selvom asylansøgere og højtuddannede ingeniører er to forskellige grupperinger, kan annoncerne helt generelt sende et signal om, at vi ikke vil have udlændinge i Danmark. Det er virkelig uheldigt. For på den korte bane er tiltrækning af udenlandsk arbejdskraft en af hovedløsningerne."

Det siger Cecilia Bonefeld-Dahl, som er formand for ITB. 

Hun nævner, at hver tredje danske it-virksomhed ikke kan få besat deres jobopslag.

Og hvis skræmme-annoncerne bliver søsat, kan det blive svært at få lukket det hul med udenlandsk arbejdskraft eller studerende med udenlandske pas, som ellers gerne vil til Danmark.

Mister vækst-milliarder

Hos Dansk Industri har man beregnet sig frem til, at der mangler omkring 3.000 it-medarbejdere i 2018.

Andre beregninger angiver, at for hver manglende it-medarbejder går vi glip af en million kroner i vækst. Og med et gab på 3.000 it-folk går Danmark altså glip af tre milliarder kroner. 

Læs også: Frustreret dansk it-firma: Vi er klar med millioner af kroner til flere it-studiepladser

Dertil kommer de afledte effekter af manglen på it-folk, da digitalisering efterhånden gennemsyrer alt. Og disse afledte effekter kan vise sig at blive meget værre. 

For uden it-folk kan virksomhederne ikke få omlagt deres produktioner til den digitale virkelighed, og så er der tabt (måske) endnu store vækstmuligheder på gulvet. 

Halvdelen outsourcer

Cecilia Bonefeld-Dahl fra ITB pointerer samtidig, at tiltrækningen af den udenlandske arbejdskraft langtfra er hele løsningen.

"På kort sigt skal vi have omskolet højtuddannet arbejdskraft, så flere kommer til at arbejde med it - eventuelt med gunstige økonomiske ordninger for omskolingen. Derudover er den nævnte tiltrækning af udenlandske ingeniører og it-studerende også en del af det korte og mellemlange sigte," siger hun og fortsætter:

"Det lange træk er naturligvis at uddanne vores egne it-folk her i landet, men det kan godt tage sin tid. Lige nu outsourcer cirka halvdelens af vores medlemmer it-kerneopgaver til udlandet, så Danmark mister store vækstmuligheder."

Deltag i debatten: Hvad mener du, at Danmark skal gøre for at få besat minimum 3.000 it-stillinger inden for få år?

Læs også:

Danmarks nye videnskabsminister: Vi har et problem med it-uddannelserne

Helt sort: Vi mangler 3.000 it-folk - og afviser kvalificerede folk på it-studierne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect