Det koster afskaffelsen af roaming-takster Danmarks største teleselskab

TDC kommer til at kunne mærke afskaffelsen af roaming-taksterne i EU. Se her, hvor meget indtjening TDC står til at miste.

Artikel top billede

Teleselskaberne har i årevis tjent gode penge på roaming-takster, der var en hel del højere end de reelle omkostninger, når telekunderne anvendte mobilen i udlandet.

EU har dog ad flere omgange sikret, at der var et loft over roaming-taksterne i vores del af verden, og lige op til sommerferien kom så det endelige dødsstød til roamingtakster i EU:

Fra den 15. juni 2017 vil forbrugerne i EU komme til at betale den samme pris for opkald, beskeder og mobildata, uanset hvor de rejser i EU.

"Om du ringer til en ven, når du er hjemme eller i et andet EU-land, vil ikke gøre nogen forskel for din regning," lød det fra EU.

Læs også: Så er det slut med roaming-taksterne: Nu sætter EU en stopper for festen

Computerworld har spurgt Danmarks største teleselskab, TDC, hvad det koster på indtjeningen, at roaming-taksterne er skrumpet ind og nu snart forsvinder helt i EU?

TDC oplyser, at selskabet i de senere år har haft årlige tab på 50-150 millioner kroner direkte som følge af roaming-reguleringen.

TDC forklarer samtidig, at selskabet har EU-roaming-indtægter i størrelsesordenen 200-300 millioner kroner om året - og at den indtjening vil falde væk, når roaming-taksterne bliver helt helt afskaffet.

Den økonomiske konseksvens vil dog også afhænge af, hvordan 'roam-like-home' vil påvirke de aftaler, TDC har med operatørerne i de andre lande, oplyser selskabet.

"En glidende overgang"

Uanset hvad det endelige indtjeningstab ender med at løbe op i, er det ikke dog ikke et beløb, TDC-topchef Carsten Dilling har tænkt sig at dvæle ved ret længe.

"Det sker jo trinvist igennem en årrække, så det er absolut kontrollabelt for os efterhånden," siger han til Computerworld i forbindelse med TDC's netop offentliggjorte halvårsregnskab.

Læs også: TDC-topchef Carsten Dilling: Sådan stoppede vi mobilkundernes frafald

"Der sker jo også det, at pris-planerne begynder at forberede sig på det. Effekten af roaming-like-home vil være en glidende overgang. De regulatoriske steps er mere nogle milepæle bagved," siger han om den situation, at de danske teleselskaber allerede i dag kappes om at kapre og fastholde kunderne med forskellige tilbud om brug af smartphonen i udlandet.

Rammer selskaberne forskelligt

Her i Danmark er teleselskaberne nemlig allerede begyndt at forberede sig på, at roaming-indtjeningen i EU vil forsvinde inden længe.

Det seneste år har budt på en stribe slagtilbud fra de danske teleselskaber, hvor fokus har været på at fjerne roaming-afgifterne på tale og sms i vores del af verden.

Det kan du læse mere om her: Danske teleselskaber klar med nye slagtilbud: Hård kamp om erhvervskunderne.

Det seneste slag i den danske telekrig er, at teleselskaberne nu også begynder at konkurrere på fri data i udlandet.

Morten Imsgard, der er aktieanalytiker hos Sydbank, hvor han blandt andet følger TDC-aktien, har tidligere forklaret, at det er ret forskelligt, hvordan de nye roaming-regler rammer de danske teleselskaber.

"Et selskab som 3 har allerede åbnet op for fri roaming på data, så de er kommet det lidt i forkøbet og har derfor heller ikke så meget at tabe på det, mens der hos TDC i dag er en indtægtskilde fra roaming," sagde han blandt andet.

Morten Imsgard forklarede også, at telebranchen på grund af de forskellige indgreb fra EU's side løbende har været tvunget til at tilpasse sig - og dermed gradvist har givet afkald roaming-indtjening.

"Der har ikke været noget som helst fornuftigt link mellem omkostningerne ved at håndtere de her opkald og så den indtjening, man havde på det. Så de er blevet presset over tid - og nu fjerner man det så endeligt."

Her skal du stadig passe på

Selvom roaming-taksterne nu er på vej til at forsvinde i EU, skal man dog som forbruger stadig være meget opmærksom på, hvordan man bruger smartphonen andre steder i verden end i EU, eksempelvis i Thailand eller USA.

Her er der nemlig stadig en betydelig risiko for store roaming-regninger, særligt hvis man anvender data-roaming.

Læs mere om det problem her.

Læs også:

Så er det slut med roaming-taksterne: Nu sætter EU en stopper for festen

Farvel til roaming-regninger i EU: Men det rigtige problem ligger et helt andet sted

TDC-topchef Carsten Dilling: Sådan stoppede vi mobilkundernes frafald

Roaming-dødsstødet fra EU: Sådan rammer det de danske teleselskaber

Nu begynder det næste slag i den danske telekrig: Fri data i udlandet

Snart helt slut med roamingtakster på tale og sms for danskerne: Her er det seneste slagtilbud

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job