Telia og Telenor dropper sammenlægning i Danmark

Telia og Telenor skrotter alle planer om at blive lagt sammen i Danmark.

Artikel top billede

Telia og Telenor meddeler, at de har trukket ansøgningen om en sammenlægning af de danske forretninger tilbage.

Det sker, efter de to selskaber ellers i december meddelte, at de ville slå forretningerne sammen til et selskab, hvor de to selskaber hver skulle eje 50 procent.

Det kan du læse mere om her: Telia og Telenor smelter sammen til ét selskab i Danmark.

Telia og Telenor meddeler, at det ikke har været muligt at nå til enighed med EU-Kommissionen om 'acceptable betingelser' for det sammenlagte selskab.

Mange forhandlinger med EU

De to selskabers planer har imidlertid ikke vundet genklang i EU, hvor EU-kommisær Margrethe Vestager (R) i et stykke tid har raslet med sablen og stillet en række krav til de to teleselskaber.

Det er blandt andet sket efter, at det konkurrerende teleselskab 3 har udtryk bekymring over konkurrencesituationen på det danske marked, hvis fusionen gik igennem. Det ville efterlade 3 som den klart mindste spiller, der skulle udfordre to giganter, nemlig TDC og Telia/Telenor.

3 har blandt andet forlangt, at myndighederne skulle kompensere med at tvangsoverflytte kunder til selskabet for at modstå de to store rivaler.

Det kan du læse mere om her: 3 vil have danske konkurrenters kunder efter fusion: 'Ellers kan vi ikke konkurrere'

At der har været grundige forhandlinger og overvejelser i EU understreges af, at deadline for den endelige beslutning gennem processen er blevet udskudt tre gange.

Den nuværende deadline ligger 30. september, hvor EU havde lovet, at der ville ligge en afgørelse, hvilket altså nu ikke bliver nødvendigt.

Tilbudt at sælge dele

Det har tidligere været fremme, at Telenor og Telia undervejs i drøftelserne har tilbudt EU at sælge dele forretningen fra i Danmark for at hjælpe fusionen på vej.

Det har angiveligt drejet sig om salg af op til 40 procent af netværksenheden til en tredjepart, som dermed ville få adgang til de to selskabers netværksteknologi.

Det har længe ligget i kortene, at der skal fjernes et af de fire store teleselskaber i Danmark, TDC, Telenor, Telia og 3, på grund af de pressede situation på det danske telemarked, hvor konkurrencen er særdeles intens.

Læs Telias forklaring: Telia-topchef: Derfor dropper vi fusion med Telenor: "Vi er ekstremt skuffede"

Det har da også været årsagen til, at de to selskaber i december barslede med planerne.

"Konkurrencen i Danmark er intens, og vi ser et fortsat pres på omsætning og indtjening, så en konsolidering var den eneste løsning. Ved at slå Telenors og TeliaSoneras aktiver og kundebaser i Danmark sammen skaber vi en robust operatør," lød det dengang fra Kjell-Morten Johnsen, chef for Telenor i Europa.

De to selskaber ville sammen kunne have fået en fælles kundebase på 3,5 millioner kroner, en omsætning på mere end ni milliarder kroner og en markedsandel på 40 procent af det danske mobilmarked.

Det ville for alvor have kunnet udfordre TDC, hvilket du kan læse mere om her: Stor-fusion mellem Telia og Telenor kan blive en bombe under TDC.

Topledelse allerede udnævnt

Telia og Telenor var ellers langt i planerne og havde således allerede udnævnt en fælles ledelse af selskabet med nordmanden Hilde Tonne fra Telenors top i spidsen som administrerende direktør, Telias CEO Søren Abildgaard som viceadministrerende direktør og CFO Dennis Kilian som finansdirektør.

TeliaSonera og Telenor meddeler, at de fortsat vil 'vurdere strategiske muligheder' i det danske marked.

Det kan tolkes i retning af, at selskaberne fortsat mener, at situationen på det danske marked er uholdbar, og at der fortsat er et selskab for meget på markedet.

3's administrerende direktør, Morten Christiansen, har således tidligere meddelt, at selskabet er interesseret i at købe op på det danske marked.

Ganske vist er både Telia og Telenor meget større end 3, men selskabet er alligevel interesseret.

"Målt på kunder er de større end os, men målt på økonomi og driftsresultat og overskud er vi meget større. Vi vil være interesseret i at købe op på det danske marked, hvis den rigtige mulighed er der," sagde Morten Christiansen til Computerworld for et år siden.

Det kan du læse her: 3-direktør om krig mod Telenor, TDC og Telia: Vi vil gerne købe op

Læs mere på Computerworld senere.

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S