Advokat: Her er konsekvenserne hvis ikke du betaler Popcorntime-opkrævningen

Her er muligheder og konsekvenser, hvis du vælger at se stort på den erstatningshenvendelse, du har modtaget for at anvende filmsiden Popcorntime.

Artikel top billede

Interview: I sidste uge fik flere hundrede danske brugere af popcorntime-tjenesten et brev fra advokatfirma Opus med krav om erstatning for brug og distribution af beskyttet indhold.

Læs mere her: Masser af danskere fanget i Popcorn Time-fælde: Nu falder der krav om erstatning

Modtagerene af brevene er fundet via en kombination af ip-adresser på dem, der henter og deler filer fra tjenesten, og en beslutning i retten på Frederiksberg om, at de danske internetudbydere skal udlevere kundeinformation baseret på IP-adresserne.

Helt praktisk skal TDC eksempelvis udlevere kundenavn og -oplysninger, hvis en af ip-adresserne er relateret til TDC.

Niels Dahl-Nielsen, advokat, partner, LLM i Opus. Du har været med til at formulere henvendelserne. Hvad er målet med disse krav?

"Det vores klient, i dette tilfælde Scanbox Entertainment, har bedt os om at gøre noget ved, er denne lovløse tilstand, der hersker omkring tjenester som Popcorntime," siger han til Computerworld.

"Der er en almen forståelse af, at der ikke er en risiko forbundet med at anvende disse tjenester. Det vil vores klient gerne have stoppet. I første omgang handler det om at komme i kontakt med dem, der anvender tjenesterne med en besked om, at de skal tænke sig om en ekstra gang."

Vi vil stoppe brugen af Popcorntime
Hvad forventer I, at der sker?

"Vi vil gerne have folk til at lade være med at bruge tjenesterne, og så vil vi have aftale i stand med krænkerne, så vi kan få lukket sagen så hurtigt som mulig."

Så folk skal altså betale jeres udspil til et forlig, og så er den ude af verden?

"Ja, det korrekt. Ligeledes er det også et mål at få stoppet den ulovlige distribution."

Hvad sker der, hvis man ikke betaler?

"Så skal Scanbox i samarbejde med os tage stilling til, om der skal ske mere i sagen. Hvis dokumentationen er stærk nok, er en retssag en oplagt udvej. Det er ikke retssager, der er målet. Det er et forlig."

Vurderer du, at dokumentationen er solid nok i forbindelse med identifikation på basis af ip-adresser og kundedata? Der kan være mange tekniske spidsfindigheder indblandet, eksempelvis kan brugeren være på et åbent netværk, eller flere personer kan dele den samme ip-adresse.

"Det er altid rettens vurdering. Vi har vores dokumentation, som vi allerede har fremlagt for retten én gang i forbindelse med at få oplysninger fra TDC. Her har retten givet os medhold. Der kan være forskellige begrundelser for, om vores dokumentation er god nok, men det skal retten vurdere."

Mange hundrede retssager?
Hvis dokumentationen skal vurderes i hvert tilfælde, så er der jo tale om flere hundrede retssager. Er det en mulighed, I vurderer som realistisk?

"Det er en mulighed, at der skal være flere sager. For at sammenligne to afgørelser skal dokumentation, beviser, forklaringer og lignende, være ens. Det er de sjældent. Den første afgørelse vil vække genklang, men der vil være forskellige forhold."

Så det er en åben mulighed, at der kan komme mange retssager, hvis folk ikke betaler?

"Det håber vi ikke."

Men det er en mulighed?

"Ja."

Så hvilke muligheder er der, hvis man ikke betaler?

"Der er klientens beslutning, om der skal være en retssag eller ej. Der er dog også mulighed for, at en sag sættes på 'pause'. Hvis den samme person er impliceret på et senere tidspunkt, kan man så overveje en retssag. Der er mulighederne."

Læs også:
Computerworlds læsere: Derfor bruger vi pirat-tjenester

Netflix' masterplan er filmverdenens værste mareridt - men kunderne jubler

To fynboer anholdt af politiet for streaming-info på website

Popcorn Time-grundlægger: Vi blev tilbudt millioner for at sprede malware til brugerne

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job