To fynboer anholdt af politiet for streaming-info på website

Bagmandspolitiet har anholdt og sigtet to mænd, som stod bag en hjemmeside, som gav opskriften på, hvordan man bruger den ulovlige streamingtjeneste Popcorntime.

Artikel top billede

Fyns Politi og Bagmandspolitiet har tirsdag anholdt og sigtet to mænd for at have overtrådt Straffelovens paragraf om særligt grov krænkelse af ophavsretten, som kan give op til seks års fængsel.

De to mænd, der begge er i 30'erne, har drevet to hjemmesider, hvor man kunne få opskriften på, hvordan man bruger den ulovlige streamingtjeneste Popcorntime.

I forbindelse med sigtelserne har politiet samtidig ransaget de to sigtedes privatadresser. Begge de sigtede har tilstået.

Politiinspektør Michael Hellensberg fra Bagmandspolitiet fortæller til Computerworld, at den ene af de sigtede selv henvendte sig til politiet, da vedkommende mærkede jorden brænde under sig.

"Sagen er et vigtigt signal om, at det har en konsekvens, når man formidler og anviser, hvordan man kan skaffe sig adgang til ulovlig streaming, der krænker andres rettigheder," siger Michael Hellensberg, som håber at det vil afskrække andre fra at benytte ulovlig streaming.

Han oplyser desuden, at de to sigtede har tjent penge på at vise bannerannoncer på de to domæner.

Domæner beslaglagt

Efter anholdelserne har politiet beslaglagt og lukket de to domæner popcorntime.dk og popcorn-time.dk.

I stedet for den udførlige vejledning i, hvordan man som bruger kunne streame de nyeste film og tv-serier, kan man nu læse en udskrift af en kendelse fra Københavns Byret.

Michael Hellensberg forventer, at der udover det strafferetslige efterspil også vil komme erstatningskrav fra rettighedshaverne.

Læs også:

Computerworlds læsere: Derfor bruger vi pirat-tjenester

Jeg var en pirat-hykler - inderst inde vidste jeg godt, at det var forkert

Dansker anholdt i international hacker-sag - mistænkes for vigtig rolle i stort hackernetværk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S