To fynboer anholdt af politiet for streaming-info på website

Bagmandspolitiet har anholdt og sigtet to mænd, som stod bag en hjemmeside, som gav opskriften på, hvordan man bruger den ulovlige streamingtjeneste Popcorntime.

Artikel top billede

Fyns Politi og Bagmandspolitiet har tirsdag anholdt og sigtet to mænd for at have overtrådt Straffelovens paragraf om særligt grov krænkelse af ophavsretten, som kan give op til seks års fængsel.

De to mænd, der begge er i 30'erne, har drevet to hjemmesider, hvor man kunne få opskriften på, hvordan man bruger den ulovlige streamingtjeneste Popcorntime.

I forbindelse med sigtelserne har politiet samtidig ransaget de to sigtedes privatadresser. Begge de sigtede har tilstået.

Politiinspektør Michael Hellensberg fra Bagmandspolitiet fortæller til Computerworld, at den ene af de sigtede selv henvendte sig til politiet, da vedkommende mærkede jorden brænde under sig.

"Sagen er et vigtigt signal om, at det har en konsekvens, når man formidler og anviser, hvordan man kan skaffe sig adgang til ulovlig streaming, der krænker andres rettigheder," siger Michael Hellensberg, som håber at det vil afskrække andre fra at benytte ulovlig streaming.

Han oplyser desuden, at de to sigtede har tjent penge på at vise bannerannoncer på de to domæner.

Domæner beslaglagt

Efter anholdelserne har politiet beslaglagt og lukket de to domæner popcorntime.dk og popcorn-time.dk.

I stedet for den udførlige vejledning i, hvordan man som bruger kunne streame de nyeste film og tv-serier, kan man nu læse en udskrift af en kendelse fra Københavns Byret.

Michael Hellensberg forventer, at der udover det strafferetslige efterspil også vil komme erstatningskrav fra rettighedshaverne.

Læs også:

Computerworlds læsere: Derfor bruger vi pirat-tjenester

Jeg var en pirat-hykler - inderst inde vidste jeg godt, at det var forkert

Dansker anholdt i international hacker-sag - mistænkes for vigtig rolle i stort hackernetværk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland