To fynboer anholdt af politiet for streaming-info på website

Bagmandspolitiet har anholdt og sigtet to mænd, som stod bag en hjemmeside, som gav opskriften på, hvordan man bruger den ulovlige streamingtjeneste Popcorntime.

Artikel top billede

Fyns Politi og Bagmandspolitiet har tirsdag anholdt og sigtet to mænd for at have overtrådt Straffelovens paragraf om særligt grov krænkelse af ophavsretten, som kan give op til seks års fængsel.

De to mænd, der begge er i 30'erne, har drevet to hjemmesider, hvor man kunne få opskriften på, hvordan man bruger den ulovlige streamingtjeneste Popcorntime.

I forbindelse med sigtelserne har politiet samtidig ransaget de to sigtedes privatadresser. Begge de sigtede har tilstået.

Politiinspektør Michael Hellensberg fra Bagmandspolitiet fortæller til Computerworld, at den ene af de sigtede selv henvendte sig til politiet, da vedkommende mærkede jorden brænde under sig.

"Sagen er et vigtigt signal om, at det har en konsekvens, når man formidler og anviser, hvordan man kan skaffe sig adgang til ulovlig streaming, der krænker andres rettigheder," siger Michael Hellensberg, som håber at det vil afskrække andre fra at benytte ulovlig streaming.

Han oplyser desuden, at de to sigtede har tjent penge på at vise bannerannoncer på de to domæner.

Domæner beslaglagt

Efter anholdelserne har politiet beslaglagt og lukket de to domæner popcorntime.dk og popcorn-time.dk.

I stedet for den udførlige vejledning i, hvordan man som bruger kunne streame de nyeste film og tv-serier, kan man nu læse en udskrift af en kendelse fra Københavns Byret.

Michael Hellensberg forventer, at der udover det strafferetslige efterspil også vil komme erstatningskrav fra rettighedshaverne.

Læs også:

Computerworlds læsere: Derfor bruger vi pirat-tjenester

Jeg var en pirat-hykler - inderst inde vidste jeg godt, at det var forkert

Dansker anholdt i international hacker-sag - mistænkes for vigtig rolle i stort hackernetværk

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse