De vinder igen-igen: Danmarks bedste programmører kommer fra København

I en intens finale vandt programmeringsholdet Lambdabamserne fra DIKU i weekenden for femte gang i træk DM i programmering. Læs her, hvad holdet nu skal forberede sig til.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der bliver grublet, diskuteret, regnet og råbt af glæde og i afmagt.

Deltager-holdene ved DM i Programmering på det gamle bibliotek hos Datalogisk Institut ved Københavns Universitet (DIKU) sidder næsten albue mod albue og dyster mod hinanden på programmeringsevner.

Tiden tikker.

Og efter fem timers intense tanker og tasterier kan holdet Lambdabamserne fra DIKU med en sen opgaveaflevering kalde sig danmarksmestre i programmering.

Det er femte gang i træk, at bamse-holdet vinder DM i Programmering.

Imponerende, også selvom der denne gang næsten skulle et målfoto til for at kunne hylde DIKU-holdet.

Vandt på slutspurt

Ved lørdagens DM i Programmering skulle de deltagende universitetsstuderende foran computere i København, Aarhus og Aalborg løse 10 opgaver på fem timer.

De forsvarende mestre fra Lambdabamserne sad på første stolerække på hjemmebanen i det gamle bibliotek hos DIKU. Herfra fik bamserne afsendt og godkendt sin sjette og afgørende opgave med knap et kvarter igen.

"Vi står med en rigtig fed fornemmelse, fordi det hele blev afgjort i slutspurten," fortæller Jakob Tejs Knudsen fra Lambdabamserne, efter at sejren er i hus.

Han er dermed med til at vinde sit andet danmarksmesterskab med bamse-holdet, hvor han er den eneste genganger fra sidste års triumf.

Holdet er løbende blevet udskiftet siden den første sejr i 2011 på grund af regelsættet, der blandt andet foreskriver, at årets deltagere skal være født i 1992 eller senere.

Århusianere pressede københavnere

Langt inde i 2015-versionen af DM i Programmering virkede Lambdabamsernes femte succes i træk dog ikke særlig sandsynlig. 

Holdet lå efter et par timer langt efter førerfeltet, som blev anført af flere hold fra Aarhus Universitets Institut for Datalogi.

Især Aarhus-holdet Beyond Balmer's Peak lå længe til sejren efter have løst fem opgaver på tre timer.

Teamet gik dog i stå i de sidste to timer, og så kunne Lambdabamserne overhale indenom med sin sjette godkendte opgave.

"Da vi afleverer den sidste opgave, har vi en god fornemmelse omkring det hele, selvom vi ikke kunne nå at løse flere opgaver med et kvarter tilbage," siger Jakob Tejs Knudsen fra Lambdabamse-holdet til Computerworld.

35 af de 67 tilmeldte danske hold sad i DIKU's lokaler i Universitetsparken i København. Yderligere 26 hold sad i Aarhus, mens de resterende seks teams programmerede løs i Aalborg.
DIKU dominerede feltet ved at have 29 hold tilmeldt konkurrencen, hvor i alt knap 200 programmører fik presset evnerne på tid.

Svenskere var allerbedst

Mens de danske hold sad med bøjede ryggen og masserede de små grå hjerneceller for at løse opgaverne af varierende sværhedsgrad, udspillede lignende scener sig i andre nordiske lande.

For universitetsstuderende i Sverige, Norge, Finland og Island var også til deres respektive landes nationale mesterskaber i programmering. I alt 351 nordiske hold svedte således over de samme opgaver på samme tid.

Skulle man kåre en nordisk mester på tværs af resultaterne i de forskellige lande, så måtte Lambdabamserne tage til takke med en 8.plads.

Bedst i Norden var svenske Omogen Heap, som løste ni opgaver inden for de udstukne fem timer.

Derudover deltog også flere old-boyshold og firmahold såsom Octoshape og Jobindex i Danmark, som dog hverken kunne vinde eller komme videre i konkurrencen, men som deltog for 'motionens' skyld.

Det skyldes konkurrencereglerne, der blandt andet dikterer, at man skal være studerende og under 24 år for at kunne deltage officielt ved nationale og internationale mesterskaber.

Store udfordringer forude

Videre kom derimod Lambdabamserne, der som sin næste opgave skal deltage i de nordvesteuropæiske mesterskaber.

Hvis holder koder sig blandt de bedste her, kvalificerer det sig videre til VM-finalen i Thailand.

Sidste år lykkedes det Lambdabamse-holdet at kvalificere sig til VM i Marokko med en feberaflevering fem minutter før tid.

Læs også: Med landsholdet i programmering til VM: Kodesport gør dig mere præcis

Det var for øvrigt første gang nogensinde, at det lykkedes et dansk hold at komme helt til VM, hvor blandt andre de bedste hold fra stormagter som Rusland, Kina og USA venter.

"Det bliver svært, men vi tror naturligvis på det," lyder det fra Jakob Tejs Knudsen.

Læs også: Apple, Google og Microsoft i benhård kamp om udviklerne - og Microsoft har fat i noget helt rigtigt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS