Slut med opgraderinger til alle ældre versioner af Internet Explorer: Microsoft sender din browser på pension

Flere hundrede millioner Windows-brugere risikerer et klask over fingrene, hvis ikke de får opgraderet deres browser i løbet af den næste uges tid.

Artikel top billede

Om en uge lukker Microsoft endegyldigt for udsendelsen af sikkerheds-opdateringer til alle ældre versioner af Internet Explorer-browseren, som er kendt for at være yndlingsmål for alverdens hackere.

Det kan komme til at ramme flere hundrede millioner Windows-brugere, og det har fået Microsoft til at gå i alarm-beredskab.

Det kan du læse mere om her: Microsoft på vej med besked til millioner af brugere: Nu skal gamle browsere fjernes

Næsten 340 millioner Windows-brugere verden over anvender nemlig fortsat ældre versioner af Internet Explorer.

Den absolut sidste sikkerhedsopdatering til ældre versioner af Internet Explorer bliver udsendt 12. januar - altså på tirsdag.

Den lukker for sidste gang opdagede sårbarheder i Internet Explorer 7 og Internet Explorer 8 samt de fleste versioner af Internet Explorer 9 og 10.

Eneste undtagelse for de to sidstnævnte - altså IE9 og IE10 - er computere, der kører med Windows Vista og Windows Server 2008 (IE9) samt Windows Server 2012 (IE10).

Besluttet for halvandet år siden

Microsoft meddelte allerede for halvandet år siden, at den allersidste opdatering ville blive udsendt 12. januar 2016.

Microsoft vil i stedet have, at alle Windows-brugere opgraderer til enten Internet Explorer 11 eller den nye Edge-browser, der begge følger med det nye styresystem, Windows 10.

Microsoft har oplevet et massivt 'uptake' på Internet Explorer 11 siden browseren blev lanceret for et års tid siden.

Ifølge analysehuset Net Applications sidder Internet Explorer 11 i dag på en markedsandel på 52,7 procent.

Til gengæld kører hele 42,7 procent af verdens Windows-computere med de IE-versioner, der nu pensioneres af Microsoft.

Samlet set falder Microsofts andel af det globale browser-marked støt - måske på grund af Internet Explorers omdømme som usikkert og yndlingsmål for alverdens hackere.

Ifølge Net Applications er Microsofts samlede andel af browser-markedet således for første gang nogensinde netop droppet til under 50 procent.

Internet Explorer er dog fortsat samlet set verdens mest udbredte browser med en samlet markedsandel på 48,6 procent.

Verdens næstsstørste browser er Googles Chrome, der sidder på 32,3 procent af markedet.

Læs også:

Microsofts nye Edge-browser plages af samme sikkerheds-huller som Internet Explorer

Snart stopper supporten på en række IE-browsere - så mange brugere kan få problemer

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS