"Da jeg kom hjem, stod alle de andre bøjet over min computer. De havde hacket en hel stribe computere fra min hjemme-IP-adresse."

"Jeg skulle lige afslutte noget på mit kontor, og da jeg kom hjem, stod alle de andre bøjet over min computer. De havde fundet en ny sårbarhed og hacket en hel stribe computere fra min hjemme-IP-adresse."

Artikel top billede

Før jeg blev it-professionel, var jeg meget aktiv på et websted, der hedder hack.se.

Navnet antyder nok, hvad meget af vores snak gik på, men der var diskussioner om alt mellem himmel og jord indenfor internet og teknologi.

Hack.se kunne samle mange forskellige mennesker, og det var en broget skare, hvor det ikke var usædvanligt, at folk kom i klammeri med politiet, fordi de brugte falske kreditkort, når vi mødtes i byen.

En gang mødtes en flok hjemme hos mig, fordi vi skulle afsted til et hacker-arrangement i Holland.

Jeg skulle lige afslutte noget på mit kontor, og da jeg kom hjem, stod alle de andre bøjet over min computer.

De havde fundet en ny sårbarhed og hacket hel en stribe computere fra min hjemme-IP-adresse. Jeg flåede stikket ud af væggen.

Jeg har mødt mange sjove og anderledes personer gennem hack.se. De tre stiftere af The Pirate Bay var eksempelvis med til min 20-års fødselsdag.

Men grænsen mellem at havne som it-professionel eller kriminel var hårfin for mange, - nok også mig selv.

David Jacoby, sikkerhedsforsker i Kaspersky.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S