Spritny måling på de danske LTE-netværk: Sådan er de danske 4G-forbindelser

Ny undersøgelse dokumenterer, hvordan de danske LTE/4G-netværk klarer sig sammenlignet med netværkene i de andre nordiske lande.

Artikel top billede

Foto: Uffe Weng. (Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

Høj hastighed og lav latency.

Det er situationen, når man sammenligner de danske mobilbrugeres 4G/LTE-forbindelser med situationen i Sverige, Norge og Finland.

Til gengæld halter Danmark bagefter de tre andre lande, når det kommer til dækningen - altså hvor ofte de danske mobilbrugere rent faktisk kan fange et LTE-signal.

Det er konklusionen i en ny opgørelse fra engelske OpenSignal, der løbende tracker LTE-situationen i en lang række lande.

Det sker med udgangspunkt i data fra OpenSignal-appen, som flere hundrede tusinde mobilbrugere har installeret.

Datagrundlaget bag den nye, nordiske LTE-undersøgelse er over 34 millioner test på 22.310 brugeres mobiltelefoner fra 1. januar til 31. marts.

Her er dommen

OpenSignal skriver med udgangspunkt i de indsamlede data:

"Mens de gennemsnitlige 4G-hastigheder i regionen var over de globale gennemsnit, skiller Danmark sig ud i gruppen med LTE-hastigheder på 24,5 Mbps."

"De hurtigste forbindelser i den nordiske region blev målt hos den danske operatør TDC med gennemsnitlige downloadhastigheder på 30,6 Mbps."

Læs også: LTE/4G: Sådan er hastigheden og dækningen hos TDC, Telia, Telenor og 3

Samtidig lyder det dog også om LTE-dækningen i Danmark:

"Nordiske abonnenter mangler bestemt ikke 4G-signal. Vores målinger af LTE-dækning i Finland, Norge og Sverige lå alle på over 80 procent, mens Danmark var over 72 procent."

OpenSignal hæfter sig desuden ved, at den nordiske region var først med de kommercielle LTE-netværk og stadig fører an i en global sammenhæng.

3G og 4G sender Danmark til tops

Det gælder ikke mindst Danmark, selvom vi altså halter lidt bagefter nabolandene, når det kommer til LTE-dækningen rundt omkring i landet.

"Med gennemsnitlige LTE-downloadhastigheder på 24,5 Mbps, var Danmark ikke bare pænt foran de andre i Norden, men har også nogle af de hurtigste LTE-hastigheder i verden."

"Med disse 4G-hastigheder, koblet med Danmarks høje performance på 3G-services, er Danmark pænt foran sine naboer i de overordnede hastigheder."

"Den typiske danske abonnent har gennemsnitlige downloadhastigheder på 17,4 Mbps hastigheder på tværs af 3G og 4G-netværk."

Til sammenligningen kan Norge på andenpladsen klare en overordnet 3G- og 4G-hastighed på 14,4 Mbps, mens Sverige ligger på 12,6 Mbps og Finland på 10,8 Mbps.

Ser man kun på 4G-nettet, ligger Danmarks 24,5 Mbps også ganske langt over nummer to, Norge, der kan klare 16,3 Mbps i gennemsnitlig downloadhastighed på 4G-nettet.

Læs også:

LTE/4G: Sådan er hastigheden og dækningen hos TDC, Telia, Telenor og 3

Bølge af nye smartphones med heftige data-hastigheder på vej

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job