Computer-Nobel til dansk it-ikon

Computer-verdenens svar på Nobel-prisen, A.M Turing Award, er for første gang blevet tildelt en dansker, nemlig programmerings-ikonet Peter Naur. Med prisen følger 100.000 dollar.

Det danske it-ikon Peter Naur, der i 1966 opfandt ordet "datalogi" som en dansk version af "computer science", er ifølge Københavns Universitet blevet tildelt den internationalt anerkendte hæderpris Turing Award.

Det er første gang nogensinde, at en dansker bliver tildelt prisen, som er blevet uddelt årligt siden 1966 og som regnes for at være computer-verdenens Nobel-pris.

100.000 dollar

"The A.M. Turing Award" uddeles hvert år af organisationen "Association for Computing Machinery" til en person, der har ydet væsentlige og bestandige tekniske bidrag til computer-verdenen, som det hedder.

Prisen er sponsoreret af Intel og består af æren og 100.000 dollar - omkring 650.000 kroner.

Peter Naur belv Danmarks første professor i datalogi, da DIKU - Datalogisk Institut på Københavns Universitet - blev grundlagt i 1970.

Algol 60

Han var desuden manden, der i 1950'erne sammen med John Backus beskrev fremtidens computersprog, Algol 60, der kom til at danne grundlaget for de såkaldte objektorienterede sprog, som eksempelvis Java.

Det er for arbejdet med netop Algol 60, at Peter Naur får prisen.

De to herrers navne er kendt af programmører verden over via deres Backus Naur Formel, der anvendes til netop at beskrive nye programmerings-sprog.

Senere stod han blandt meget andet for en række moderne ideer om systemudvikling.

Det har ikke været umiddelbart været muligt at få en kommentar fra Peter Naur.

Relevante link

www.naur.com

www.acm.org




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere