Novells chef er rasende på Ballmer


Publiceret d. 21. november 2006 kl. 16.29 | Antal kommentarer (28)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Læs mere

Novell er i den seneste tid blevet udsat for massiv kritik fra open source-miljøet for aftalen med Microsoft.

En kritik, der har været hård, men samtidig forudsigelig, set i lyset af, at der er indgået et samarbejde mellem to parter, som repræsenterer vidt forskellige synspunkter.

Forleden kom kritikken så fra en helt uventet kant, da Microsofts chef Steve Ballmer udtalte, at Microsoft kun underskrev aftalen med Novell fordi Linux benytter firmaets intellektuelle rettigheder, og dem vil Microsoft have penge for.

- Det er et problem for vores aktionærer, at Linux benytter Microsofts patenterede intellektuelle rettigheder, sagde Steve Ballmer på en konference i Seattle.

- Vi bruger 42 milliarder kroner på forskning og udvikling, og vores aktionærer forventer, at vi kan beskytte eller tjene penge på vores patenterede opfindelser.

For meget for Novell
Den udtalelse blev øjensynlig for meget for Novell. I et åbent brev rækker Ron Hovsepian nu hånden frem mod Linux-baglandet, og tager i samme moment skarp afstand til Steve Ballmers ord.

- Vi er meget uenige i Microsofts udtalelser om Linux og patenter. Det skal understreges, at aftalen med Microsoft på ingen måde indikerer, at Linux benytter Microsofts intellektuelle rettigheder.

- Da vi indgik patentaftalen med Microsoft, var der heller ikke tale om, at Linux eller andre Novell-produkter overtræder Microsofts patenter, skriver Hovsepian på Novells webside.

Open source er vores fundament
Herefter fortæller Hovsepian, at hovedårsagen til Novells aftale med Microsoft er ønsket om at forbedre interoperabiliteten mellem Linux og Windows. Patentaftalen blev blot tilføjet som en biting.

Brevet afsluttes med en håndsrækning til open source-miljøet, hvor Novell erklærer sig helt indforstået med de regler, der er på området.

- Vi erkender at open source-udviklerne er fundamentet for alle vores aktiviteter, skriver Hovsepian. Og lægger op til en dialog, der skal skabe grobund for fælles mål.



Alle artikler om:
Open source


Kommentarer - Debatoversigt


Well..
1 indlæg

Kommer ikke overraskende
17 indlæg

Hvad er en intellektuel rettighed ?
10 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

Facebooks rodede børsnotering ser ud til at være ganske nyttig for Apple. Se her, hvordan det kan hænge sammen.
24. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.
24. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
This white paper describes SIP from both business and technical perspectives. Read about SIP...

Valget af content management system afhænger af en række forskellige kriterier, der alle er...

Teknologi kan give konkurrencemæssige fordele, men der er også faldgruber såsom leverandør...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.