Så er der bunkebryllup i netværksindustrien


Publiceret d. 1. december 2006 kl. 14.30


Annonce:
 
ANNONCE:
 
ComputerViews: Hvis man er god til at netværke kan man komme langt i denne verden.

Spørg bare franske Alcatel og amerikanske Lucent, der i dag fusionerede og dermed skabte en global netværksgigant med en årlig omsætning på over 135 milliarder kroner og cirka 80.000 ansatte.

De nygifte er forståeligt nok i højt humør på dagen - og skam få den, der ikke ønsker dem alt godt fremover - men hvis sandheden skal frem, så er der faktisk tale om lidt af et tvangsægteskab.

Har skrantet i årevis
Lucent har skrantet i årevis og kunne næppe klare single-livet meget længere på et tidspunkt, hvor konkurrenceforholdene indenfor teleindustrien gør det pinedød nødvendigt for udstyrsproducenterne at slå pjalterne sammen.

Dagens alliance -der har været undervejs siden foråret - er da heller ikke netværksindustriens første forsøg på at reducere omkostninger og skabe merindtjening gennem fusioner.

I begyndelsen af 2006 afsluttede den svenske udstyrsgigant Ericsson sin overtagelse af det noget mindre Marconi.

Og i juni løftede Nokia og Siemens så sløret for et storstilet partnerskab i form af en sammenlægning af de to selskabers netværksdivisioner.

Et mulehår bag Alcatel-Lucent
Nokia-Siemens er med en forventet årlig omsætning på 120 milliarder kroner kun et mulehår bag Alcatel-Lucent.

Til sammen sidder disse tre super-producenter nu på knap 55 procent af det globale marked for teleudstyr.

Hvorfor al denne konsolideringsaktivitet i netværksindustrien?

Ja, i hårde tider rykker man sammen.

Hele branchen fik sig nemlig et alvorligt knæk, da mange feberhede netværksprojekter bristede sammen med dot com boblen i 2000, og det slag er selskabet aldrig rigtig kommet sig over.

Samtidig har sammensmeltningen af stadig flere tjenester på en IP-platform også bidraget til at skærpe konkurrencen.

Her er det amerikanske Cisco - som over årene selv har opslugt masser af mindre netværksselskaber - der for alvor har spillet rollen som havkatten i hyttefadet.

Indtjening ned
Summa summarum: Netværksfirmaernes indtjening er dykket, og konkurrencen øget - også på grund af pres fra nye kinesiske producenter.

I midten af 1990'erne tjente Nokias netværksoperation 22 øre for hver omsætningskrone, men indtjeningen er siden faldet til bare 13 øre per omsat krone, ifølge Financial Times.

Det er en situation, der præger industrien som helhed, og der er ingen mirakuløse forandringer undervejs.

Priserne på telekommunikation vil fortsætte med at falde i mange år fremover, og det betyder, at presset på udstyrsproducenternes indtjening er kommet for at blive.

Set i det perspektiv er den konsolidering, som Alcatel-Lucent alliancen repræsenterer, positiv og i sidste ende uundgåelig.

Hvem siger i øvrigt, at der ikke kan komme noget godt ud af et fornuftsægteskab?




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

Smartphone-producenterne kan slet ikke blive enige om, hvordan fremtidens SIM-kort skal se ud. Udfaldet kan få stor betydning for både teleselskaber og mobil-brugere.
24. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

Facebooks rodede børsnotering ser ud til at være ganske nyttig for Apple. Se her, hvordan det kan hænge sammen.
24. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

De indsatte kan glemme alt om mobiler i landets fængsler, hvor der hersker strenge regler på området.
24. maj 2012 kl. 12.22 | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

The business world does not hold still any more. Your workers are on the move, and technology...

McAfee Email and Web Security Appliance sætter et filter op mellem dit netværk og internettet og...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.