DR fordobler sin kapacitet på direkte net-tv

Efter massiv kritik skruer DR op for antallet af samtidige visninger på nettet. Ændring af formater og peer-to-peer løsninger kan vise sig at blive de langtidsholdbare løsninger for mediekoncernen.

Medieordførerne på Christiansborg har besluttet at udskyde diskussionerne omkring kapaciteten på DRs net-tv, hvor ikke mere end 1.000 brugere kan kigge med samtidigt, når Maude går op og lægger sig.

Men DR har selv en plan med den tekniske begrænsning.

- Vi har diskuteret begrænsningen indgående med teknikere. Og det resultat, som vi er nået frem til ligger på 1.500-2.000 samtidige brugere. Og det er stadig streaming i den højeste kvalitet på en megabit, siger udviklingschef på nye medier i DR, Erik Henz Kjeldsen.

Han påpeger, at de ekstra brugere vil kunne sætte sig foran skærmene omtrent midten af februar.

Dårlig kvalitet kan give flere seere

Antallet af samtidige brugere kan øges endnu mere, hvis DR går på kompromis med kvaliteten.

- Der vil kunne være omkring 6.000 samtidige brugere, hvis vi lader folk se direkte net-tv i 300 kilobit. Men det er spørgsmålet, om vi vil gå så meget ned i kvalitet, siger Erik Henz Kjeldsen.

Det har tidligere været fremme i blandt andet dagbladet Politiken, at TV 2 kan streame direkte tv til 6.000 brugere, og 20.000 ved spidsbelastninger.

Men det forholder Erik Henz Kjeldsen sig dog en smule kritisk til.

- Jeg vil dog snareste kontakte TV2 for at høre, hvordan de gør, siger han.

Nye formater kan komme på tale

Erik Henz Kjeldsen oplyser, at det kun er visse udsendelser, hvor der er problemer.

Logfiler viser, at populære serier og nyhedsprogrammer skaber flaskehalse hos DR. Og det er uholdbart i længden.

- Vi ved, at der er et problem, når vi når over 1.000 brugere på visse programmer. Og derfor ser vi om andre formater kan løse problematikken, siger Erik Henz Kjeldsen.

Formatet, han blandt andet har kig på, er MPG4-H264, som DR allerede bruger til podcasts. Brugen af formatet giver dog nogle udfordringer hos DR – og hos forbrugerne.

- Vi vil gerne have en højere kvalitet ved en lavere båndbredde. Og det kan MPG4-H264 give os. Men det er et nyt format, hvilket betyder, at der er meget lidt server- og enkodningsudstyr parat. Desuden kræver formatet mere af brugernes computere, og så skal folk downloade både codec og afspillere, før de kan benytte det, forklarer Erik Henz Kjeldsen.

Måske alternative distributionsløsninger

Desuden ser DR også på mulighederne for en peer-to-peer løsning.

- På radioområdet eksperimenterer vi allerede med peer-to-peer implementeringer. Hvis vi lægger fiber direkte ind hos teleselskaberne, så har vi nogle udvidede muligheder for at streame direkte net-tv, fordi de begrænsninger vi har på nettet, slår igennem ude hos slutbrugerne, siger han.

Erik Henz Kjeldsen påpeger dog, at DR for tiden også ser på andre løsninger for at kunne sende net-tv i høj kvalitet til så mange som muligt.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S