Software-udvikler i flæsket på medielicensen

Ved at installere et lille gratis program, der lukker computerens adgang til radio- og tv-stationer, kan man omgå betingelserne for at slippe for at betale medielicens, mener dansk softwareudvikler. DR afviser blankt.

Ved at downloade programmet Licens-Blocker og installere det på computeren kan man blokere for al adgang til DR og TV2’s websider.

Det mener i hvert fald udviklerne bag programmet.

"Med programmet blokeres der for adgangen til radio og tv-udsendelser via nettet, hvormed man kan undgå at betale medielicens," siger en af udviklerne bag programmet Licens-Blogger, Thomas Reberholt.

Men den går ikke, mener DR.

Der er betalingspligt

Man kan nemlig ikke undsige sig licensen ved at installere programmet, lyder det fra DR.

Chefen for DR's direktionssekretariat og konstitueret kommunikationsdirektør, Peter Kyhl, henviser til betalingspligten, der er beskrevet i paragraf 3 stk. 2 og 3.

Den lyder:

"Betalingspligten indtræder uanset den nærmere benyttelse af apparatet, herunder hvilken kanal man i almindelighed vælger og at betalingspligten indtræder uanset distributionsformen og antenneforholdene for modtagning af radio- og tv-udsendelser."

Den forklaring godtages dog ikke umiddelbart af alle.

Advokaten Kasper Asbjørn Heine, der er advokat med speciale i medieret, mener eksempelvis ikke, at denne paragraf fortæller noget om fritagelsesmulighederne eller det modsatte.

"Paragraffen siger blot, at man skal betale, hvis man har adgang," siger han.

Fjerne tuneren

Kulturministeriet ønsker heller ikke at tage stilling til spørgsmålet, men henviser til bekendtgørelsen om licens.

Her står, at der ikke skal betales licens for apparater, når det efter retningslinier fastsat af DR Licens, tydeligt fremgår, at apparatet ikke kan modtage og gengive billedprogrammer eller -tjenester, der er udsendt til almenheden.

Og den formulering er klar, mener Peter Kyhl fra DR.

"Man kan i øjeblikket kun fritages for licens ved at få fjernet tuneren i sit fjernsyn, men det kræver et teknikerbesøg, hvor fjernsynet plomberes, så vi er sikre på, at man ikke har adgang," siger Peter Kyhl.

Han mener ikke, at man kan kontrollere en software-spærring på computeren.

Thomas Reberholts ønske om fritagelse kan således falde på, at det er umuligt for DR at kontrollere adgangen.

Fritaget eller ej?

I sin argumentation for at Licens-Blocker fritager brugeren for medielicensen henviser Thomas Reberholt til Kulturministeriets svar på spørgsmålet om blokering af tv og radio hos udbyderen stillet 16. november 2006 af kulturudvalget på vejene af Spies Information Aps.

Kulturministeriet svarede i november 2006 på spørgsmålet om, hvorvidt man kan slippe for medielicens ved at få internetudbyderen til at blokere for adgang til de websider, som giver adgang til at se eller høre udsendelserne.

I svaret lyder det, at et apparat alene er licenspligtigt, hvis det er i stand til at modtage billedprogrammer eller –tjenester, der er udsendt til alle.

Andre enheder er ikke omfattet af medielicenspligten. En blokering er således ensbetydende med fritagelse af licens, mener Thomas Reberholt .

Det er efter Kulturministeriets mening dog ikke praktisk muligt at pålægge samtlige internetudbydere at lukke for denne adgang.

Kulturministeriet siger desuden, at det vil være en administrativ umulig opgave at holde øje med samtlige internet-udbydere.

Der rejses således tvivl om, hvorvidt det er praktisk muligt at etablere en sådan spærring.

Thomas Reberholt mener dog stadig, at betingelserne opfyldes, når Licens-Blocker er installeret, og derfor har han søgt om at blive fritaget for den kontroversielle medielicens.

Der er endnu ikke kommet noget officielt svar fra DR på forespørgslen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S