Ni millioner i bod til Siemens efter snyd

En overfaktureringsskandale var tæt på at koste norske skatteydere et tocifret millionbeløb. Nu slår det offentlige igen med en bod på knap ni millioner kroner til Siemens.

Artikel top billede

Overfakturering, for høj dækning ved fakturaer, højere anført kostpris end den reelle kostpris og anden snyd og brud på kontrakten.

Det er hvad Siemens Business Services udsatte det norske forsvar og dermed de norske skatteydere for i perioden 2000 til 2005.

I hvert fald ifølge Økokrim, der er Norges nationale politienhed for efterforskning og påtale af data-, miljø- og økonomisk kriminalitet.

Det førte til, at forsvaret blev udsat for et tab eller fare for tab på et beløb på mere end 56 millioner kroner, mener Økokrim.

Derfor har Økokrim i dag givet Siemens Business Services (SBS) en bod på 8,4 millioner kroner for bedrageriet mod forsvaret.

Afsløret af ansat

Økokrims efterforskning begyndte efter, at det offentligt nedsatte såkaldte Dalseide-udvalg kom med sine konklusioner.

Udvalget blev nedsat for at granske IKT-kontrakterne i forsvaret, og det konkluderede, at overfakturering, 'smøring', korruption og bedrageri kunne have fundet sted i forbindelse med kontrakterne.

Den aktuelle Siemens-sag begyndte, da en tidligere ansat afslørende, at det norske forsvar blev overfaktureret. Han blev selv fyret, men fik siden 1,4 millioner kroner i erstatning for uretmæssig fyring, skriver Dagensit.no.

Snyd førte til salg

SBS har indrømmet dele af snydet og har allerede betalt 70 millioner kroner tilbage til Forsvaret for overfaktureringen, renter, sagsomkostninger og moms, skriver Dagensit.no.

Som følge af skandalerne omkring SBS valgte den norske Siemens-direktør Per Otto Dyb allerede sidste efterår at sælge det meste af SBS til VM-data, og kun beholde SBS som en juridisk skal for at kunne håndtere eventuelle krav og yderligere spørgsmål i forbindelse med bedragerisagen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS