Mange medarbejdere er tiltrukket af frynsegoder, som it-medarbejderne i et stort akvarium, som får lov til at dykke for at fodre fiskene. Foto: Tammy Peluso/iStockphoto

Amerikanske it-lønninger stiger stadig


Publiceret d. 3. januar 2008 kl. 11.10


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Computerworld News Service: Ifølge Computerworlds årlige amerikanske lønstatistik steg it-lønningerne i USAgennemsnitligt 3,7 procent i 2007 og har været opadgående siden 2002.

Robert Half Technology 2008 Salary Guide forudsiger, at startlønninger vil stige med gennemsnitligt fem procent i 2008, og man forventer større stigninger i basislønninger for krævende stillinger som applikations- og webudviklere, netværkschefer og databaseadministratorer.

Til trods for at stigningerne er større end i de seneste år, er de ikke et varsel om større lønstigninger i fremtidens jagt på talent blandt virksomhederne, fortæller Katherine Spencer Lee, direktør for Robert Half Technology.

Virksomhederne er nødt til at tilbyde attraktive lønninger, hvis de vil udfylde ledige stillinger, mener Katherine Spencer Lee og flere it-chefer.

Men de påpeger også, at både arbejdsgivere og medarbejdere er interesseret i at finde det rigtige match, og det er vigtigere end en høj løn.

Alternative tilbud
Hans Keller, CTO for National Aquarium i Baltimore indrømmer, at han ikke kan konkurrere på løn.

Alligevel fortæller han, at han er i stand til at rekruttere og fastholde kompetente medarbejdere, fordi han tilbyder en attraktiv samlet pakke.

Ifølge Hans Keller er mange medarbejdere er tiltrukket af virksomhedens mission og nogle af akvariets unikke frynsegoder, såsom muligheden for at dykke i tankene hver anden måned for at fodre fiskene.

"Det er både løn og bonus - det er den primære motivationsfaktor - men arbejdsmiljøet spiller også en væsentlig rolle," siger Jack Harrington, chef for it-bemandingsfirmaet Atlantic Associates.

Oversat af Mille Bindslev



Alle artikler om:
Erhverv, Executive


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »

Chefen for Hewlett-Packards netværksdivision kører såkaldte software defined networks i stilling som nøglen til hurtig cloud-udrulning.
25. maj 2012 kl. 09.30 | læs »

Danmarks bedste e-handelsfirma er blevet kåret.
25. maj 2012 kl. 08.43 | læs »

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.
24. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Service-oriented architecture (SOA) has moved beyond hype to widespread acceptance as an IT...

I dag bruger mange it-virksomheder tid på it-projektlevering. Selvom succesraten for projekter...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.