ANNONCE:
Den kombinerede en demonstration af nye it-produkter i øjenhøjde med fokuserede seminarer og tematiske ekspertdebatter.
I år udvider vi ICT Trade Show Copenhagen 2008 med Internet Expo 2008 - en messe om digital markedsføring på internettet.
Desuden afholder vi Webchamp 2008 - hvor vi kårer Danmarks bedste på nettet og får eksperternes bud på fremtidens netoplevelser - i tilknytning til ICT Trade Show.
Bella Center i København
Således danner Bella Center 27. og 28. februar rammen om den største it-messe i Danmark i 2008, hvor omdrejningspunktet er, hvordan vi kan bruge it og internettet til at gøre bedre og flere forretninger.
Danmark har i flere år ikke haft en it-messe.
De tidligere messer voksede sig store og spraglede som uoverskuelige markedspladser, der alligevel ikke tilbød den helhed i form af produktportefølje, som de toneangivende internationale messer.
Derfor genopfandt Computerworld sidste år it-messen i samarbejde med messearrangørerne easyFairs, som har udviklet et fornyende messekoncept.
Kort sagt handler det om at fokusere på en række centrale temaer, matche udstillerne og de besøgende bedre og tilføre en kompetencedimension til messebesøget.
Formålet er at skabe et nyttigt og effektivt mødested for it-profesionelle, der både leverer overblik og indsigt.
For eksempel arrangerer Computerworld en række ekspertpaneldebatter på messen med udgangspunkt i de teknologiske temaer.
Deltagerne vil naturligvis kunne deltage i debatten og spørge til perspektiverne i teknologien.
Paneldebat
Paneldebatterne kommer blandt andet til at handle om:
It-sikkerhed
Fra brandslukning til risikostyring. Nu kan der sættes pris på, hvad det kan betale sig for virksomhederne at investere i it-sikkerhed i forhold til risikoen.
Virtualisering
Virksomhedernes datamængder vokser eksplosivt. Terabytes bliver snart til...fortsættes
Fortsættes ...



