Microsoft efter gigantbøde: Nu skal vi se fremad

Microsoft mener, at EU-bøden på 6,8 milliarder kroner falder på grund af fortidens synder. "Nu fokuserer vi på fremtiden," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Microsoft er en kende overrasket over den nye gigantbøde, som EU-Kommissionen netop har tildelt selskabet.

Selskabet mener nemlig, at det har arbejdet målrettet og ordentligt frem mod at efterleve EU’s beslutning om, at selskabet skal åbne for de protokoller, der gør det muligt for konkurrerende selskaber at koble deres produkter sammen med Microsofts styresystem, Windows.

”Kommissionen meddelte i oktober 2007, at Microsofts platform var i fuld overenstemmelse med 2004-afgørelsen,” hedder det i en meddelelse fra Microsoft.

Fortidens synder

Selskabet peger på, at bøderne alene sigter mod ”fortidige emner, der nu er blevet løst.”

Desuden skriver selskabet, at det ”nu fokuserer på skridt, der vil forbedre tingene i fremtiden.”

Sikkert er det da også, at den nye EU-bøde – der bringer det samlede bødebeløb, som EU har tildelt Microsoft, op på næsten 13 milliarder kroner – alene falder for Microsofts fremgangsmøde indtil oktober.

Dermed tager bøden ikke højde for, at Microsoft i sidste uge offentliggjorde et markant strategiskifte, da selskabet lagde 30.000 siders dokumentation ud på nettet til fri afbenyttelse – og meddelte, at der var flere på vej.

Netop disse data er i stort omfang, hvad EU-Kommissionen har efterlyst – nemlig det klister, der gør det muligt at koble fremmede programmer sammen med Windows, Office og Outlook.

EU erklærede sig dog med det samme ’skeptisk’ over Microsofts tiltag. EU pegede nemlig på, at Microsoft var kommet med samme besked flere gange tidligere i forløbet.

Computerworld har uden held forsøgt at få en kommentar fra Microsofts administrerende direktør i Danmark, Jørgen Bardenfleth.
Læs mere senere.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS