TDC-konkurrenter tøver med fri musik


Publiceret d. 31. marts 2008 kl. 16.20 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Fakta om TDC's musiktilbud
Filformat:
Musik til mobiler: AAC/AAC+ (48 kbit/s)
Musik til computer: WMA (192 kbit/s)

Pladeselskaber:
Internationale:
EMI
Sony BMG
Warner Music

Danske (omfatter bl.a. følgende):
MBO: En paraplyorganisation for i alt 5 labels
DiGiDi
Artpeople
Clockwize
House of Scandinavia

 
 
TDC's nye tilbud om ubegrænset, gratis musik til selskabets mobil- og bredbåndsabonnenter får ikke selskabets konkurrenter til at fare ud med lignende tiltag.

Det forudser teleanalytiker John Strand ellers.

"Teleselskaberne kommer fremover til at slås på flere services og på pakkeløsninger. At TDC er første selskab, der tilbyder gratis musik, betyder, at de kan vente nogle måneder med at sætte prisen ned.

Det er dog smart af TDC at sætte sig på musik, for det er jo noget alle danskere holder af," vurderer direktør John Strand fra Stand Consult i dagens udgave af Børsen.

"Det tager max to måneder, før Sonofon og Telia er med. Ubegrænset musik bliver på den måde en hygiejne-faktor, eller med andre ord noget, som alle tilbyder."

Spændende udspil
Men hygiejne-faktor eller ej, så er der hos hverken Telia eller Sonofon umiddelbare planer om at følge i TDC's fodspor.

"TDC's udspil er interessant og spændende. Det er noget, vi er nødt til at forholde os til, men jeg kan ikke sige, at vi vil tilbyde noget tilsvarende," lyder reaktionen fra Sonofons markedsdirektør, Peter Berg, som betegner udspillet som 'aggressivt'.

Samtidig ser han TDC's udspil som et forsøg på at stoppe kundeafgangen i teleselskabet.

"Der har vi ikke de store problemer. Vi har en af de mindste kundeafgange i branchen," siger Peter Berg til Computerworld.

Han vil dog analysere på effekterne af TDC-udspillet de næste 14 dage, inden selskabet kommer med en endelig udmelding.

Se TDC's abonnementstyper med gratis, ubegrænset musik her

Fortsættes...

Fortsættes ...
« forrige side
1 2





Alle artikler om:
TDC Mobil, Musik, Digitale Tendenser, Erhverv


Kommentarer - Debatoversigt


Skide smart TDC
1 indlæg

uddybende
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Teleselskaber lukker ned for sms-tjeneste fra fup-app, der hærger i ind- og udland.
25. maj 2012 kl. 11.02 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

Disse virksomheder vil it-studerende gerne arbejde for, når de har lagt studietiden bag sig.
25. maj 2012 kl. 10.30 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.