94 procent af danskerne foretrækker Google til at komme rundt på nettet med.

Danskerne elsker Google-søgninger


Publiceret d. 7. april 2008 kl. 07.02 | Antal kommentarer (5)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Userneeds - logo til faktabokse
Undersøgelsen er foretaget af Computerworld i samarbejde med analysehuset Userneeds og omfatter 1.089 danskere, der er repræsentative for hele befolkningen med hensyn til køn, alder og bopæl. De er alle medlem af Danmarkspanelet, som med 100.000 medlemmer er Danmarks største panel. Undersøgelsen er foretaget via internettet, og den er således repræsentativ for den del af befolkningen, som har netadgang. Undersøgelsen er gennemført i perioden 17. marts til 31. marts 2008.

Måske har det været en ubevidst kendsgerning længe - men nu foreligger beviset: For danskerne er Google hovednøglen til de myriader af informationer, der ligger på internettet.

Hele 94 procent af danskerne bruger Google som den foretrukne søgemaskine til at komme rundt på nettet med. Det viser en undersøgelse, som Computerworld har foretaget med analysehuset Userneeds.

Et panel på 1.089 online-danskere er blevet stillet spørgsmålet: Hvilken søgemaskine bruger du fortrinsvis til at komme rundt på internettet med?

Over 1.000 personer har således peget på Google, som deres yndlingssøgemaskine.

På andenpladsen kommer den tidligere danske søgemaskine Jubii med tre procent af paneldeltagerne, hvorimod Yahoo og Microsoft Live Search ligger på henholdsvis på tredje- og fjerdepladsen - begge med sølle én procent danske tilhængere.

Kun én person i undersøgelsen bruger ikke søgemaskine til at lede efter informationer på nettet.

Google størst internationalt
Det er ikke kun i Danmark, at firmanavnet Google også er blevet et udsagnsord i betydningen af at søge efter informationer på nettet.

Men Google sidder langt fra på så mange søgninger internationalt, som tallene i Danmark kunne indikere.

Det skyldes mange forskellige faktorer, som eksempelvis kendskabet til Google, som på verdensplan er et af de mest magtfulde varemærker.

På verdensplan er søgemaskine-mastodonten på en klar førsteplads med 4,5 milliarder søgninger i februar 2008 ifølge analysehuset Nielsen Online.

Google har 58,7 procent af markedet, og der bliver i gennemsnit foretaget 43,2 søgninger per bruger.

På andenpladsen ligger Yahoo med 1,4 milliarder søgninger i årets korteste måned, og selskabet har en markedsandel på 17,6 procent og 25,7 søgninger i gennemsnit per bruger.

Microsoft ligger på tredjepladsen med 11,2 procent af markedet - men har med 28,2 gennemsnitlige søgninger per bruger en mere loyal brugerskare end Yahoo.



Alle artikler om:
Søgemaskiner, Netkultur, Teknologi


Kommentarer - Debatoversigt


Google i resten af Europa
1 indlæg

Den sammenligning går ikke.
3 indlæg

Embeded
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Overblik: Politiets nu skrottede Polsag-projekt bliver den seneste i rækken af offentlige it-skandaler. Projektet koster skatteyderne flere hundrede millioner kroner.
3. februar 2012 kl. 16.05 | læs »

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?
2. februar 2012 kl. 15.58 | læs »

CSC har absolut ingen kommentarer til beslutningen om at lukke Polsag, som CSC har udviklet på i mange år.
3. februar 2012 kl. 14.42 | (1) | læs »

Politiets store prestige it-projekt skulle ruste landets betjente til tænderne, men endte med at ryge i skraldespanden sammen med ekstra million-regninger.
3. februar 2012 kl. 15.59 | (1) | læs »





 
White papers
Den teknologiske udvikling står aldrig stille. Det betyder ofte, at virksomheder løbende vælger...

Vi ved, hvor vigtig strømforsyning er for effektiv IT-management. Ved hjælp af fjernovervågning...

User Provisioning: The Business Imperative - Udfordringerne for dem der styrer og understøtter...

 


Mest læste seneste uge

Det lykkedes en pensioneret politimand at fravriste Microsoft-svindlere de penge, som de havde lokket ud af ham. Se her, hvordan han gjorde.

Det hidtil største malware-angreb på Android er i fuld gang. Millioner af Android-brugere kan være blevet ramt af ny trojaner.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

Mens nogle virksomheder vil kunne lade et trådløst WiFi-netværk erstatte kablerne, kan det hurtigt give problemer i andre virksomheder. Her får du gode råd til at træffe den rette beslutning.

Politiet dropper det skandaleramte Polsag. Systemet har løbene været ramt af forsinkelser. For halvandet år siden var budgettet overskredet med omkring 100 procent. I dag er status ukendt.